България

След дима от Сърбия: въздухът в България започва да се изчиства

  19.08.2026 09:15             
След дима от Сърбия: въздухът в България започва да се изчиства

Тенденция за понижаване на нивата на фините прахови частици в областите, засегнати от големия пожар в Сърбия - София, Перник и Кюстендил. Това отчитат автоматичните измервателни станции, посочва NOVA.

Във вторник огънят предизвика сериозно задимяване в части на Западна България. В столицата по обяд бяха отчетени двойни стойности на концентрация на вредните частици. Следствие на вятъра обаче нивата им спаднаха. РИОСВ - София и Изпълнителната агенция по околна среда продължават да следят в реално време развитието на ситуацията.

Ситуацията тази сутрин в Драгоман е спокойна. Вече няма миризма на дим. Мобилната станция измерва стойности на замърсителите много под опасните за здравето стойности.

Сутринта в сряда концентрацията на фините прахови частици (ФПЧ10) е между 8 и 27 микрограма на кубичен метър при средноденонощна норма от 50. При въглеродния оксид концентрацията е между 0,3 и 0,6 милиграма на куб. метър при 8-часова норма 10 милиграма. Оперативната прогноза за деня е северозападният вятър, който принесе дима от пожарите в Сърбия, да промени посоката си до края на денонощието.

Вчера сигнали за задимяване, силна задушлива миризма и тежка мараня имаше както в София, Перник, Костинброд, Кюстендил, Трън, но и на много места в Западна и Северозападна България. 

 

//dariknews.bg/



ШОК В КАПИТАНОВЦИ: Три вида дрога и двама задържани при полицейска акция
Берковица събира духови оркестри от Северозапада за юбилейната „Голяма балканска веселба“
Оборудват безплатно 115 домакинства в Монтана с отоплителни системи на пелети
Камелия ще бъде специален гост на традиционния общоселски събор в Хърлец
Водата от две обществени чешми във Враца не е годна за пиене
Областният управител и ОДБХ-Враца координираха мерки срещу епизоотиите