Част от медицинските специалисти, които по-рано напуснаха групово Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Христо Ботев“ във Враца, са изявили желание да се върнат на работа в държавното лечебно заведение. Новината потвърди директорът на болницата д-р Кети Ценова.
Към момента около 6-7 души от напусналите вече са възстановени на заеманите от тях позиции, а с други в момента се водят преговори. Назначенията се извършват приоритетно в хирургичното отделение и в отделението по реанимация, които бяха най-засегнати от кадровата криза.
Директорът уточни, че завръщането на всички желаещи не е гарантирано автоматично. По закон всяко назначение трябва да бъде съгласувано с преките ръководители на съответните структури. Тъй като ръководството вече е намерило нови кадри за спасяване на критичните звена, началниците на отделения имат пълната свобода сами да подбират своя персонал.
Проблемите в държавната болница започнаха в средата на март, когато в рамките на един ден 26 медицински специалисти подадоха молби за напускане. Впоследствие общият брой на напусналите надхвърли 50 души. Масовият отлив на кадри постави болницата в критична ситуация и наложи затварянето на ключови отделения поради липса на изискуемия законов минимум от служители.
Към днешна дата ситуацията в МБАЛ „Христо Ботев“ е стабилизирана и в лечебното заведение няма недостиг на персонал, увери д-р Ценова. Поради забавяне на алтернативни проекти в града, част от медицинските работници останаха в изчакваща позиция, което провокира желанието им за завръщане в държавната болница.
източник: БТА





