Кметът на община Видин д-р Цветан Ценков и директорът на МБАЛ „Св. Петка“ д-р Ивета Найденова подписаха днес тристранни договори за предоставяне на еднократна финансова помощ с лекар и медицински специалист, които ще работят в областната болница.
Д-р Памела Петкова е зачислена за специализация по гастроентерология в Отделението по вътрешни болести – гастроентерология, а Ивелин Иванов работи като кинезитерапевт в Отделението по физикална и рехабилитационна медицина.
Двамата ще получат по 2500 евро от бюджета на Община Видин. С подписването на тристранните договори те поемат ангажимент да работят в МБАЛ „Св. Петка“ за срок не по-кратък от три години.
Решението за финансовото подпомагане на младите медицински специалисти беше прието от Общинския съвет – Видин в края на месец май.
„Здравното обслужване на жителите на община Видин е от първостепенно значение. С това финансово подпомагане се цели да се подпомогне процесът по осигуряване на качествена здравна грижа чрез привличането на достатъчно медицински специалисти, които желаят да се развиват професионално и да работят в МБАЛ „Св. Петка“, се посочва в мотивите към решението на Общинския съвет.
По време на церемонията кметът д-р Цветан Ценков пожела успех на младите специалисти. Той съобщи още, че е провел среща с министъра на здравеопазването Катя Ивкова, на която са обсъдени възможностите за реализиране на пилотен за страната проект за партньорство между видинската болница и Медицинската академия в София, както и необходимостта от по-високо финансиране на здравеопазването в област Видин от страна на НЗОК.
За 2026 година Община Видин е предвидила общ финансов ресурс в размер на 12 250 евро за изплащане на еднократни финансови стимули на медицински специалисти.
Програмата обхваща не само лекари-специализанти, но и медицински сестри, акушерки, клинични и рентгенови лаборанти, рехабилитатори и други специалисти по здравни грижи.
Освен финансовата подкрепа общината предоставя и възможност за безвъзмездно ползване на общински жилища на медицински специалисти, които се установяват във Видин и идват от други населени места.
Първите договори по програмата за привличане на млади медицински кадри във Видин бяха подписани през миналата година. Инициативата е част от дългосрочната политика на Община Видин за укрепване на местната здравна система, създаване на устойчиви условия за професионално развитие и осигуряване на необходимите кадри за областната болница.





