Любопитно

Природен еликсир в буркан - защо да ядем мед всеки ден

  07.05.2026 11:15             
Природен еликсир в буркан - защо да ядем мед всеки ден

Още от древността медът присъства в храненето и народната медицина. Днес науката потвърждава много от традиционните вярвания - този натурален продукт е не само подсладител, а ценен източник на биоактивни вещества с реални ползи за организма.

Подкрепя имунната система

Медът съдържа антиоксиданти, ензими и естествени антимикробни съединения. Те подпомагат защитните сили на тялото и могат да намалят продължителността на настинки и грипоподобни състояния, особено когато се приема с топъл чай и лимон.

Успокоява кашлицата и гърлото

Плътната му текстура образува защитен филм върху лигавицата на гърлото. Това облекчава дразненето и кашлицата - ефект, който често се сравнява с този на сиропите за кашлица при леки състояния.

Естествен енергиен източник

Комбинацията от глюкоза и фруктоза осигурява бърза, но по-устойчива енергия. Затова медът е предпочитан от спортисти и хора с активен начин на живот.

Подпомага храносмилането

Медът има лек пребиотичен ефект - подхранва „добрите“ бактерии в червата и подпомага баланса на чревната микрофлора. Той може да облекчи лек стомашен дискомфорт и подуване.

Грижа за кожата и раните

Благодарение на антисептичните си свойства, медът се използва и външно - при малки рани, изгаряния и кожни раздразнения. Той подпомага естественото възстановяване на кожата.

По-добър сън вечер

Лъжичка мед преди сън може да подпомогне отпускането на организма и по-лесното заспиване, като стабилизира нивата на кръвната захар през нощта.

За максимална полза избирайте суров, непреработен мед и го добавяйте към леко топли (не горещи) напитки, за да запазите активните му вещества. Медът е пример как природата съчетава вкус и здраве в една лъжичка - лесен навик с осезаем ефект върху ежедневното ни благополучие.

//dariknews.bg



Областният управител на Враца върна решение за нови щатни бройки в БКС-Враца
Спипаха апаш с дрога в Лом
„Голф“ изгоря снощи на улицата в монтанско село
Искрен Красимиров разказва в Монтана за героите на Априлското въстание
При специализирани полицейски операции във Врачанско са проверени 92 автомобила и 129 лица
Кьоркютук пиян дядо катастрофира край Мездра