След тригодишни преговори страните членки се договориха за глобален правно обвързващ пакт, въпреки оттеглянето на САЩ
Членовете на Световната здравна организация (СЗО) постигнаха споразумение да подготвят света по-добре за бъдещи пандемии, съобщава "Ройтерс", предава News.bg.
Преговорите продължиха повече от три години и завършиха с изготвянето на правно обвързващ пакт, насочен към засилване на глобалната защита срещу нови патогени.
Инициативата идва в отговор на пандемията от COVID-19, която между 2020 и 2022 г. доведе до смъртта на милиони хора по света. Новото споразумение има за цел да предотврати подобни кризи в бъдеще чрез укрепване на международното сътрудничество и капацитета за реакция.Сред ключовите мерки са създаването на система за достъп до патогени и споделяне на ползите от научните открития, както и изграждането на географски разнообразна изследователска инфраструктура. Предвижда се също така установяване на глобална логистична мрежа и верига за доставки, както и засилване на устойчивостта на здравните системи по света.
„След повече от три години интензивни преговори държавите членки на СЗО направиха голяма крачка напред в усилията да направят света по-безопасен от пандемии“, заявиха от организацията.
Споразумението се разглежда като важен успех за СЗО, особено в контекста на намаленото външно финансиране от страна на САЩ. Американското участие в преговорите бе ограничено, след като през февруари президентът Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед за оттегляне на страната от СЗО и забрана за участие в по-нататъшни дискусии.Проектът на споразумението ще бъде официално представен на политическата среща на Световната здравна асамблея през май.
„Това е исторически момент и показва, че със или без САЩ, страните са ангажирани да работят заедно и в духа на мултилатерализма“, подчерта Нина Швалбе, основател на глобалния здравен мозъчен тръст Spark Street Advisors.
//fakti.bg/