Лазаровден се празнува на осмия ден преди Великден, винаги в събота. Той е сред пролетните празници, ден преди Цветница, свързан с много народни традиции и български обичаи. Ритуалите на Лазаровден са навлезли дълбоко в българския фолклор. На празника на Лазар се изпълнява обичая Лазаруване, пеят се лазарски песни, Лазарки обикалят с цветя къщите, берат се върбови клонки, които да красят вратите за Цветница. Сред обредите на Лазаровден е и раздаването на жито, за да се почете паметта на мъртвите. На трапезата се слагат само постни ястия.
История на празника
Лазаровото възкресение е непосредствен повод за смъртната присъда на Исус Христос. Затова от дълбока древност празникът припомня чудото преди началото на Страстната седмица - дните на Христовите страдания.
Лазар живеел във Витания заедно с двете си сестри Марта и Мария. Семейството винаги посрещало Исус с радост. Четири дни след смъртта на Лазар Спасителя заварил в дома им много хора, които оплаквали погребания свой близък.
Чудото с възкресението на четиридневния Лазар се свързва с Бог Отец. Спасителят произнася молитвата си към него пред всички, така хората по-лесно повярвали, че той е Синът Божи.
При възкресяването на Лазар Исус Христос разкрива своята сила като Бог и показва, че още преди страданията си на кръста е победител на смъртта. Чудото станало причина мнозина да повярват в Христос и в предстоящото всеобщо възкресение на мъртвите.
Обичаи на Лазаровден
Лазаруване - Преди изгрев девойки над 16 години се събират рано и тръгват от къща на къща да пеят за женитба, любов, здраве и плодородие. Вярва се, ча така домът ще бъде честит през цялата година. Обичаят на Лазаровден изисква стопанинът на дома да дари лазарките с яйца, плодове и дребни подаръци. След този ден девойките вече могат да се влюбват и омъжват;
Бране на върбови клонки - Обичаите на Лазаровден повеляват да се откъсват върбови клонки, с които се кичат момите и се украсява дома;
Плетене на венци - На Лазаровден от събраните цветя се виели венци и се хвърляли в реката. Така момичетата показвали, че искат да се оженят, а младежите хващали венеца на избраничката си. Според обичая венците се "състезавали" във водата и - който излезе пръв, тази мома първа ще се задоми;
Почит към починалите - В навечерието на Лазаровден жените ходят на гробището, прекадавят и преливат с вино гробовете на своите близки и раздават за душите им жито. Според обичаите раздаването може да се извърши и на празника.
На Лазаровден имен ден празнуват Лазар, Лазарин и Лазаринка. Името означава "Божия помощ". Обачаите на празника предполагат да се черпи само с постни ястия, а "наздравето" да е с вино.
СИТ