Ревматични болки
Болките при артрит и ревматизъм често се засилват, когато времето е студено, влажно и дъждовно. Това се дължи на спадът в атмосферното налягане при такова време, а това от своя страна води до намаляване количеството на течностите в организма. По този начин се повишава чувствителността на нервните окончания, които се подуват по-лесно така и оказват негативно влияние върху ставите.
Вирусни заболявания
Влажното и хладно време създават отлични условия за развитието на различни вируси – риновируси, грип, бронхиолит и др. Хремата е съвсем обичайна за този период. Ниските температури пък предизвикват чувствителност в носната лигавица, имунитетът значително спада, а липсата на често проветряване на затворените помещения води до размножаване на вирусите. Положителното все пак е, че студът намалява симптомите на алергичните реакции и подобрява качеството на съня.
Сърдечно-съдови проблеми
Хората, страдащи от сърдечно-съдови проблеми, се класифицират като рискова група през студените месеци. Причината е, че студеното време влошава тяхното състояние, тъй като кръвоносните съдове се свиват, а по този начин се повишава кръвното налягане, появяват се аритмии, сърдечната дейност се намалява или ускорява, възможно е и да настъпят промени в коронарните съдове на хора с предшестващи заболявания.
ДепресияМрачните зимни дни засилват натрапчивите и депресивни мисли. Причината е, че липсата на слънчева светлина води до нарушаване производството на мелатонин – хормонът, който регулира качеството и продължителността на съня, както и оказва пряко влияние върху настроението. Появяват се също симптоми като умора, отпадналост, раздразнителност, световъртеж, нарушено либидо, безсъние, апатия, чувство за безпомощност – всички елементи на сезонната депресия.
Фобии
Лошото време може да доведе и до появата на различни фобии, което често води до нежелание от страна на страдащите да излизат навън и да изпълняват нормално ежедневните си задачи. Най-разпространите фобии са страхът от гръмотевици и светкавици (астрафобия), страхът от дъжда (омброфобия) и този от природни бедствия (лилапсофобия).
//1001idei.com/