Интервю

Валери Валериев: На Банго Васил се иска прошка, молим се за късмет и плодородие

  14.01.2025 11:28             
Валери Валериев:  На Банго Васил се иска прошка, молим се за късмет и плодородие

Валери Валериев е  роден  в Бутан,  но от години  живее и работи в Козлодуй. Занимава се с политика, благотворителност и обществена дейност.  От скоро професионално работи в сферата на енергетиката. Завършил  финанси  в Стопанска академия „Димитър А. Ценов“,  Свищов, а преди няколко месеца магистратура „Автоматика и компютърни системи за автоматизация“ към Русенски университет.“

Разговаряме на   най-почитаният цигански празник – Васильовден

Господин Валериев, разкажете ни за Вашия празник, за автентичността, традициите и как се празнува Васильовден или Банго Васил в България.

Много съм радостен, че днес разговарям с Вас и имам възможността да разкажа малко повече за празника, за автентичността, традициите и да поздравя всички цигани по света и у нас. По нов стил Васильовден  или Банго Васил в България е   на 1-ви януари, когато православната църква отбелязва Обрезанието Господне и се почита паметта на Свети Василий Велики, който нашата общност издига в култ и приема за свой Бог. По стар стил Васильовден се празнува на 13-ти, срещу 14-ти януари, Василица или Банго Васил. Един от най-големите празници за повечето цигански групи у нас, станал известен още като, Циганската Нова Година.

 Разкажете ни за корените на празника и как се е създала Вашата култура?

Корените на празника са  в далечното минало, когато съхраняването на историческа памет за етноса ни е било доста трудна задача. Поради липсата на писменост всичко се е предало през устния фолклор. Според мнението на много историци и изследователи на циганската култура, празнуването води началото си от 15-ти век, когато циганските групи са се установявали в различни части на Европа и Балканите. През вековете, празникът е попил от обичаите и традициите на местата, откъдето циганите са преминавали и отсядали. Празникът е в чест на Свети Василий Велики, за това се нарича Васильовден. Светецът се смята за покровител на циганите, наричан е още Банго Васил в превод означава Куция Васил, защото накуцвал с единия крак. Има много легенди и предания за светеца и връзката му с циганите, които зная от моите предци.

Валери, ще ни разкажеш ли някои от най-разпространените легенди?

 С удоволствие. Свети Василий спасил циганите от удавяне във водите на бурно море, като им  пратил ято гъски, на чиито гърбове те се качили и стигнали до брега. Това е най-разпространената и заради това на всяка маса в този ден има гъска.

Друга легенда разказва, че всички се оплаквали от циганите и Господ заповядал да ги изтребят. На Свети Василий му дожаляло и скрил момче и момиче, циганчета. Минало време, дошъл празник. Седнали да празнуват, но нямало никаква веселба. Тогава светеца довел спасените деца. Циганчетата започнали да пеят и да танцуват и настанала веселба. Разбрали, че и без тях не бива. Така циганският род бил спасен.

Трата пък е за един цар, който искал да убие циганите и поискал съвет от мъдрец как да постъпи (смята се, че този мъдрец бил Свети Василий), мъдрецът завел царя в една градина, където имало много еднотипни и едноцветни цветя и го попитал дали му харесва, тогава  той възмутено отговорил, че не му харесват. Преместили се в друга градина, където цветята били от всички видове и цветове. Мъдрецът го попитал отново дали тази пъстра градина му харесва, той с усмивка отговорил, че много му харесва. Тогава мъдрецът казал, че както различните цветове на цветята са пъстри и красиви така и циганите дават на света пъстрота и красота и го посъветвал да не ги убива и по този начин отново е спасил циганският род.

Кое е най-разпространеното ромско име?

Васил -  в чест на добрия светец.

Какви са ритуалите за посрещането на вечерта, която я наричате Вечерница?

Още от сутринта на 13-ти стопанката на къщата заедно със своите помощнички - дъщери, снахи и внучки, започват да подготвят къщата и трапезата за празника, като цяло през деня кипи работа, защото всичко трябва да е готово навреме. Самата вечер се нарича Вечерница, тя играе изключително важна роля и е изпълнена с богата символика. Цялото семейство се събира на трапезата, най-възрастният в къщата запалва свещ, прекадява трапезата и изрича молитва за късмет, плодородие и щастие. После свещта се слага на прозореца, за да може Банго Васил да я види и по светлината ѝ лесно да намери дома, където го чакат за благословия.

Какви са традиционни ястия и питиета за специалната вечер Васильовден?

Печена гъска, пълнени чушки, сарми, украсена питка, баница с късмети, вино и ракия има и други, не толкова традиционни ястия -  кой каквото обича. Важното е трапезата да е богата, за да е богата и Новата година. В полунощ настъпва Васильовден, вторият ден на празника.

Какви са традициите и ритуалите на 14-ти януари  сутринта?              

Сутринта на 14-ти януари децата бързат да сурвакат. Важно е първо да се сурвака собственото семейство. Започва се от децата, после възрастните. Сурвачките са с пъстри цветни ленти и гирлянди. Някога са били украсявани с пуканки, памук, сушени плодове, но в забързаното ежедневие семействата ни вече по-често купуват сурвачките. Едва когато цялото семейство е насурвакано, се отваря портата за гости и други сурвакари. Понякога идва цял духов оркестър да честити и минава от дом на дом с празнична музика. И нещо много важно - на този ден хората си искат прошка. По-младите целуват ръка на възрастните и казват „прости ми, ако съм сгрешил пред теб през изминалата година”.

С тези ритуали, преминава еуфорията покрай празника. Васильовден е семеен празник и повечето случай минава в тихо и спокойно защото е по-хубаво когато цялото семейство се е събрало на едно място, всички за заедно споделят си, обръщат си внимание един на друг, виждат се по нашенски казано.

Какво ще кажеш днес на совите хора, на младите роми, на семействата?

Апелирам към всички млади роми да се образоват, да се развиват, да се занимават с това което им е интересно. Повярвайте ми, има и по-хубав и по-добър живот от това да се задомим на 15 години, просто следвайте мечтите си и никога не се отказвайте, вярвайте в себе си, но запомнете, че всичко е така както ние си го направим, няма друг отговорен за нашата съдба. 

Пожелавам на всички хора Новата година, да бъде здрава, мирна и благополучна! Нека всички хора да следват мечтите си и да бъдем по позитивно настроени един към друг! Честита Нова 2025 година!

Румяна Георгиева

 



 



Община Видин награди първото бебе в общината за 2025 година
Санкционираха над 20 лица, замърсяващи обществени пространства в града
Започна Данъчна кампания 2025 г.
ВОС отказа да замени доживотен затвор с лишаване от свобода за 30 години
Царевец се готви за Бабинден
Проблеми с щитовидната жлеза: Симптоми и лечение