Приключването на строителството в участъка Мездра – Ребърково от скоростния път Видин – Ботевград се отлага до април 2025 г. заради проекти, одобрени през 2022 г. от експертно-технически съвет на АПИ, които не са оценили геологията на региона. Това стана ясно от думите на министъра на регионалното строителство и благоустройството Виолета Коритарова в отговор на парламентарен въпрос на видинския народен представител Росица Кирова.
"Попитах как се контролира изграждането на участъка „Мездра – Ботевград“ и проектирането на съоръженията Изглежда, че ситуацията с т.нар. „свлачища“, установени през 2024 г. е само една от причините да изтекат милиони от държавния бюджет. Министър Коритарова обяви, че има уверение от строителите, че това е последното спиране на работата в участъка",
каза г-жа Кирова.
Другият въпрос, който Росица Кирова отправи бе свързан с факта, че през последните месеци фирмите, които работят по трасето на магистралата между Видин и Монтана, са започнали да не плащат на своите доставчици и контрагенти. Тяхното извинение е, че държавата им дължи много пари и че АПИ не придвижва плащанията им, въпреки че работите са актувани и
одобрени. В резултат фирмите започват да дължат огромни суми за ДДС, поради което не смеят да актуват извършената работа. И съвсем логично са намалили темповете на изграждане на магистралата.
Министърът потвърди, че в някои участъци фирмите имат одобрени сертификати от АПИ за вложени труд и материали. Сумите са подадени към Министерството на финансите, но последните 3 месеца няма Постановление на Министерския съвет за разплащане на капиталови разходи.
"Прокарването на нов път до Видин за мен е кауза. През 2018 г. тази кауза заедно с мен изправи на протести хиляди жители на Северозапада. В резултат започна изграждането на скоростния път Видин – Ботевград.
Оттогава отблизо следя как се изпълняват дейностите. И следващият ми въпрос ще бъде към министъра на финансите.
Това, че бяха заложени 400 млн. лв. в бюджета за 2024 г. за строителството на пътя Видин - Ботевград е похвално, но не е достатъчно, защото тези пари трябва да бъдат усвоени от фирмите и да има резултат в реално строителство. По този път продължават да загиват хора, той продължава да създава изключително много неудобства на жителите в Северозападна България и обрича един регион на поредните 4 години забрава", допълни Росица Кирова.
СИТ