Ново проучване установи, че хората, изложени на по-високи нива на замърсяване на въздуха, са по-склонни да развият вид мозъчен тумор, който обикновено не причинява рак, но може да доведе до други здравословни проблеми, съобщи „Евронюз“.
Менингиомите са най-често срещаният вид първичен мозъчен тумор и растат достатъчно бавно, така че може да минат години, преди да бъдат открити. Те се зараждат в мембраните, които обграждат главния и гръбначния мозък.
Само в редки случаи те са ракови, но менингиомите могат да причинят други увреждания, като засегнат близката мозъчна тъкан, нерви или съдове.
За целите на проучването изследователите са проследили близо четири милиона възрастни в Дания за период от 21 години. Около 16 600 души са развили тумори на централната нервна система, включително около 4 600 души са развили менингиом.
След това изследователите оценяват нивата на излагане на различни видове замърсяване на въздуха, например емисии от автомобилния трафик и дизелово замърсяване, в продължение на десетилетие.
Анализът установи, че хората, които са изложени на по-голямо замърсяване на въздуха, са изложени на по-висок риск от менингиом, но няма силна връзка между замърсяването на въздуха и по-агресивните мозъчни тумори, като например глиомите.
Най-големият риск е свързан с ултрафините частици от изгорели газове, дим и емисии.
Проучването не доказва, че замърсяването на въздуха причинява менингиом, а само че съществува връзка между тях.
То обаче допълва нарастващия брой доказателства, че замърсяването на въздуха е вредно за здравето на хората. Други изследвания показват, че ултрафините частици могат да преминат кръвно-мозъчната бариера и да увредят мозъчната тъкан.
„Въпреки че изследванията на въздействието на ултрафините частици върху здравето са все още в начален етап, тези резултати сочат възможна връзка между излагането на ултрафини частици, свързани с трафика, и развитието на менингиом“, казва Улла Хвидтфелдт, един от авторите на изследването и старши научен сътрудник в Датския институт по рака.
Това показва, че „замърсяването на въздуха може да повлияе на мозъка, а не само на сърцето и белите дробове“, добавя Хвидтфелд.
Изследването е публикувано в Neurology, медицинското списание на Американската академия по неврология.
Откритията хвърлят и нова светлина върху менингиомите, тъй като учените не знаят какво точно ги причинява. Други рискове включват радиация, особено в детска възраст, и генетично състояние, наречено неврофиброматоза тип 2.
Проучването има някои ограничения, а именно, че изследователите са оценили излагането на хората на замърсяване на въздуха въз основа на качеството на външния въздух в техните квартали. То не е включвало евентуалното излагане на мръсен въздух на работното място, нито е отчитало колко време прекарват на закрито.
„Необходими са още изследвания, за да се потвърдят тези резултати, но ако почистването на въздуха може да помогне за намаляване на риска от мозъчни тумори, това може да има реално значение за общественото здраве“, каза Хвидтфелдт.
//dariknews.bg