Бебетата, родени от първия ден на новата година и нататък, са част от Поколението Бета. Generation Beta става етикет за родените от 2025 до 2039 г.
Изследователската фирма McCrindle съобщава в сайта си, че поколението Бета ще съставлява 16% от световното население до 2035 г. и че много деца от тази генерация ще доживеят 22-ри век. Фирмата е основана от социалния изследовател Марк Маккриндъл, който въведе термина Поколение Алфа (Gen Alpha).
Ето кратко описание на поколенията, които обикновено се използват за родените през последните 100 години:
Поколение Бета: 2025-2039
Поколение Алфа: 2010-2024
Поколение Z: 1997-2009
Милениалите: 1981-1996
Поколение X: 1965-1980
Бумери: 1946-1964
Мълчаливото поколение: 1928-1945
Представителите на поколението Бета се очаква също да са силно повлияни и формирани като характери и мироглед от технологиите, точно както техните Алфа-предшественици, които понякога са наричани и „iPad kids“ поради предполагаемата им зависимост от техническия прогрес.
Животът на поколението Бета ще бъде под диктата на изкуствения интелект и автоматизацията. Представителите му ще бъдат изправени пред големи обществени предизвикателства като климатичната и продоволствената кризи, демографските проблеми, военни конфликти и други глобални катаклизми.
Родителите на децата от поколението Алфа продължават да се борят за жив контакт със синовете и дъщерите си, които са все по-силно обсебени от технологиите и инструментариума на изкуствения интелект след като ChatGPT завладя света през ноември 2022 г.
Проучване на Pew Research Center, публикувано през ноември 2023 г., установи, че всеки пети ученик, който е чувал за ChatGPT, го е използвал, за да си помогне в училищните си занятия.
В анкета за Business Insider разтревожените родители споделиха, че трябва да положат още усилия и да се стремят да държат децата си далеч от социалните медии възможно най-дълго, позовавайки се на вредното въздействие, което това може да има върху психичното здраве.
Използването на етикетите за поколенията не е винаги радушно приветствано от всички. Много учени от различни области поставят под съмнение валидността им и най-вече твърде широките обобщения, което те дават за поведенческите характеристики. Президентът на Pew Research Center Майкъл Димок заяви през 2019 г., че е най-добре категориите да се разглеждат като леща, за да се мисли за обществената промяна, а не като етикет, с който да се опростяват различията между групите.
https://spisanie8.bg/
АМФ