Събития

Нивото на Дунав продължава да пада, при Козлодуй е минус 83 см.

  02.09.2024 14:00             
Нивото на Дунав продължава да пада, при Козлодуй е минус 83 см.

Нивото на река Дунав продължава да пада. Днес край Ново село са измерени 57 сантиметра, за денонощие е регистриран спад от 23 сантиметра. Спад се отчита и при Лом, където котата е 127 см., по ниска с 21 см. от вчера. При Оряхово нивота е само 39 см. над морското равнище. При Козлодуй водата е паднала до кота минус 83 см.

През последните седмици река Дунав поставя ежедневни рекорди за най-ниски водни нива за съответния ден, засечено от 1941 г. насам. Според еколози, цитирани от природозащитната организация WWF, е обезпокоително, че равнището на реката е много ниско от началото на годината и дори през обичайно пълноводните пролетни месеци не успя да достигне нормалното си ниво и да захрани с вода влажните зони и местата за размножаване на повечето стопански ценни видове риби.

Статистиката сочи, че най-ниското ниво на реката е било на 8 септември 2003 г., когато котата при Русе е била минус 73 см. Днешните коти са много близо до този антирекорд и предвид продължаващата суша в Централна Европа, изгледите за подобряване на ситуацията не са много добри.

Обезпокоително ниско беше нивото на голямата река и през лятата на 2012 година. Тогава няколко кораба заседнаха в плитчините.

"Основните причини за засушаването и промяната във водния режим на Дунав са глобалните климатични промени, обезлесяването на басейна на реката и строителството на хиляди малки и големи водноелектрически централи по течението на реката и притоците ѝ. Снеговете в Алпите и Карпатите са все по-малко и се топят все по-рано всяка година. Наблюдава се и намаляване на пролетните дъждове в Централна Европа и Балканския полуостров, където са най-големите притоци на Дунав", коментирт експертите от програма "Води" във WWF.

"Ниското ниво не е нещо необичайно за Дунав предвид огромните обеми вода, които преминават през реката. Колебанията на нивото на реката през годината нормално могат да достигнат разлики от 6-7 метра. Години с ниски нива е имало и преди, но проблемът е, че тази тенденция силно зачестява през последните 2-3 десетилетия. Освен това режимът, в който се редуват високите и ниските нива, се променя", коментират от WWF.

СИТ

 



Враца се потопи в магията на Гърция!
В началото на новата учебна година сдружение “Благотворни приятели” посети отново своите приятели от двете преходни жилища във Враца с директор Ива Станчева
Николай Нинов: Възможно е всичко да се случи
В Културен център „Жул Паскин“ бе открита изложбата „Сузи, внучката от къща №4 и времето на скритите еврейски звезди“
Исторически успех за боксов клуб „Златните момчета”
Пътешествие в античния свят: Могиланската могила във Враца