България

Петокласници от столично училище пострадаха след употреба на никотинови паучове

  23.02.2026 08:15             
Петокласници от столично училище пострадаха след употреба на никотинови паучове

Двама петокласници от столично училище бяха приети с интоксикация след употреба на никотинови паучове миналата седмица. Въпреки че продажбата на такива продукти за лица под 18 години е забранена, децата са се сдобили с тях, като се предполага, че са закупени от близко магазинче.

Едното от децата е било хоспитализирано в „Пирогов“. След инцидента училището е провело разговори и беседи с всички класове и е уведомило съответните институции – 1-во районно управление, кмета на район „Средец“, РЗИ и КЗП - за продажбата на никотинови вещества в района, предава NOVA.

Специалистите напомнят, че докато възрастните могат да понасят никотина, младите и подрастващите организми реагират остро на неговата употреба. Дъвченето на никотинови паучове води до рязко повишаване на концентрацията на веществото в организма, което може да причини интоксикация и сериозни здравословни проблеми.

"Цигарите са рутинно средство. Ако се употребява рутинно, се понася добре от хората, които са свикнали с него. Неприятно е за млади и подрастващи организми", коментира анестезиологът д-р Филип Абединов.

Според родители трябва по-ясна и последователна превантивна стратегия в училищата, включително информационни кампании за децата и ясни последствия за тези, които внасят или употребяват забранени вещества. Случаят отново повдига въпроса за лесния достъп на подрастващите до никотинови продукти и нуждата от строг контрол.

/dariknews.bg



Над 4300 евро събра Фолклорен танцов клуб „Шевица" по време на своя Втори благотворителен майсторски клас
"Бдин" Видин загуби от "Ком" Берковица в контрола
Красен Кръстев: Срещите с хората са причина за отличните резултати на ГЕРБ/СДС на избори
Икона с мощи на свети Димитрий Мироточиви пристига в Белоградчик
10 ранни симптома, които могат да сигнализират за сериозен здравословен проблем
Политическите сили в Монтана постигнаха съгласие за председател и заместник - председатели на Районната избирателна комисия