Екипът на Областен информационен център-Видин информира гражданите и всички заинтересовани страни в област Видин, че видинската Професионална гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“ взема до момента в този програмен период 2 334 768 евро, изцяло безвъзмездно финансиране от ЕС и българската държава. Средствата са изпълнението на три проекта. Така, гимназията става проектно най-активното училище в област Видин.
Преди дни, в изпълнение на проект "Училищният СТЕМ център - инкубатор за успешни кариери" бе тържествено открит СТЕМ център, включващ следните зони:
- „Природни науки“;
-„Зелени технологии и устойчиво развитие“;
-„Роботика и кибер-физични системи“;
- „Дизайн и 3D прототипиране“;
- „Математика и информатика“.
Стойността на проекта е 185 905 евро.
Екипът на Областен информационен център-Видин напомня, че Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" бе подкрепена и по още един проект по Националния план за възстановяване и устойчивост и получи статут на Център за високи постижения в професионалното образование и обучение за област Видин. С финансиране от ЕС и българската държава в размер на 1 770 530 евро центърът бе изграден и оборудван.
Още 1 329 358 eвро ще вземе училището, тъй като е конкретен бенефициент (получател) по процедура „Подкрепа за Центровете за високи постижения в ПОО“.
Напомняме, че преди две месеца проект на Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров"-Видин бе класиран на първо място в страната сред другите кандидати по процедура "Развитие на дуалната система на обучение в ПОО (чрез подбор)". Така видинското училище ще получи изцяло безвъзмездни средства от ЕС и българската държава, чрез Програма "Образование", в размер на 378 333 евор. С тях то ще реализира проект "Дуално обучение за успешна професионална и личностна реализация". От училището отбелязват, че това ще позволи да се укрепят партньорствата с работодатели; да се включат в различни обучения повече от 300 ученици, 15 учители и 25 наставници; да се постави фокус върху меките умения, цифрови и зелени компетенции.
Снимки: Професионална гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“-Видин
Текст: Цветомир Ценков
Областен информационен център–Видин





