Събития

Област Видин е слабо развита икономически и заплатите са най-ниски

  21.11.2025 10:00             
Област Видин е слабо развита икономически и  заплатите са най-ниски

В област Видин заплатите и пенсии нарастват сравнително бавно и са доста под средните за страната, което се отразява и на високото ниво на бедност на населението. Това става ясно от регионалния профил на региона, изготвен от експертите на Института за пазарна икономика.  

Видин е регион със слабо развита икономика. Областта е в една група с Монтана, Кърджали и Силистра.

В региона живеят най-малко  хора в трудоспособна възраст, безработицата е висока  – 14,7% при 5,5%, в страната. Областта остава и на дъното по отношение на инвестициите – както вътрешни, така и външни, което пък е обвързано и с изключително ниското ниво на произведената продукция.

Делът на автомагистралите и първокласните пътища, както и качеството на пътната настилка остават ниски. Изключително ограничена е и свързаността на селищата с обществена канализация. Нивото на местните данъци е  ниско, а местните приходи – недостатъчни за покриване на разходите.

Видин продължава да е областта с най-неблагоприятна демографска картина. Правораздаването е сравнително бързо, но регистрираните престъпления -  много. Изключително малка част от битовите отпадъци се предават за третиране и рециклиране. Посещенията на театрите и музеите обаче са  много.

Средната годишна брутна заплата в областта е 16 402 лв. при 24 485 лв. средно за страната. Под линията на бедността живеят 35 на сто от хората в региона. Продължителността на живота е 71,9 години, а всеки трети е на възраст над 65 години. 18,3 % от пътищата са в добро състояние.

СИТ

 

 



Видинската библиотека отиде при децата в училище „Цар Симеон Велики“
„История с торта“ преживяха децата на Лом в Деня на четенето
Масови проверки по време на спецакции в Оряхово и Козлодуй
Монтана без основния си страж срещу Левски
Козлодуй ще отбележи 148 години от освобождението си
Какво се променя след 40?