Ще обсъждат и въвеждането на системата "бонус-малус" в цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност"
Промените в Закона за движение по пътищата ще бъдат окончателно гласувани в НС през тази седмица. През април депутатите приеха на първо четене пет от шест законопроекта за промени в закона.
Предвижда се нарушения за средна скорост да могат да бъдат установявани от МВР чрез техническите средства на електронната система на АПИ. От вчера камерите на толуправлението вече са синхронизирани със системите на МВР, като първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите ще бъдат налагани от тази събота и неделя. В новите текстове на Закона е заложено още свързването на общинските камери със системата на пътната полиция, така че да се гарантира пълна съвместимост и ефективен контрол.
Вчера вътрешният министър Даниел Митов, заедно с министъра на регионалното развитие Иван Иванов направиха проверка за предоставяните от тол управлението данни за нарушения при движение в аварийната лента. Проверката е част от първите тестове на синхронизираната система на тол управлението със системата на "Пътна полиция", заяви министър Митов.
50 страници са предложенията за промени в закона.
Сред тях са:
- общинските камери да могат да се използват и за контрол на движението;
- скоростта на магистрала да бъде намалена на 130 км/ч;
- 17-годишните да могат да взимат книжка при определени условия;
- отпадане на стикерите от годишния преглед от предното стъкло, е-регистрация на автомобила, напомняне за изтичащи документи;
- пешеходците да не говорят по телефона докато пресичат.
Депутатите в парламентарната комисия по икономически политики и иновации ще гласуват на второ четене промени в Кодекса за застраховането. С тях се цели въвеждането на системата "бонус-малус" в цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Идеята е тя да бъде по-скъпа за шофьорите, които допускат повече катастрофи.
Комисията по образование в Парламента ще гласува окончателно промените в Закона за висшето образование.
Миналата седмица депутатите гласуваха на първо четене законодателните промени, с които таксите на студентите с платено обучение ще бъдат намалени с 25%.
Новите текстове предвиждат студентите платено обучение да плащат 75% от издръжката на студентите с държавна поръчка. До тук се стигна след студентски протести в няколко града заради драстичния скок в таксите за платено обучение в университетите.
Образователният министър вече заяви, че проблемът ще бъде решен до началото на новата академична година, припомня БНТ.
/darik.bg