4 април е Световният ден на бездомните животни. Той се отбелязва за първи път в Нидерландия през 2010 година. Бездомните животни, най-вече кучета и котки, са жертва на човешката безотговорност, изоставени, преследвани, малтретирани и убивани. Европейски неправителствени организации, сред които и български, организират митинги в защита на бездомните четириноги. У нас има добър Закон за защита на животните, насилието срещу тях е инкриминирано в Наказателния кодекс, но, както стана и с много други закони, няма контрол дали приетото в Народното събрание се спазва от съответните институции. Една от най-успешните практики за намаляване броя на уличните кучета и котки е тяхната кастрация, казват от Световната здравна организация.
Всички общини в България имат програми за намаляване на популацията на бездомните кучета. Съгласно разпоредбите в закона и записаното в тези програми всяка година общините трябва да броят бездомните кучета.
В края на 2023 година по улиците на Видин са преброени 178 безстопанствени четириноги, във Враца са засечени 764, а в Монтана – 279.
В изпълнение на общинските програми за овладяване на популацията на безстопанствените кучета през 2023 година в цялата страна са заловени 19 495 кучета, от които 3 999 са осиновени.
Дейностите за овладяване на популацията на бездомните животни се финансират със средства от държавния и общински бюджети, дарения, международни програми и проекти.
Практическият опит показва, че при намаляване на популацията на безстопанствените кучета, екологичната им ниша се запълва от безстопанствени котки.
Въз основа на това е резонно да се организира от общините и извършва преброяване и на безстопанствените котки, като при увеличена популация трябва да се предприемат съответните мерки.
Истината е, че по улиците на градовете все по-често се разхождат бездомни котки. На територията на Северозапада обаче няма нито един приют за котки. Единственият начин скитащите котаци да намалеят е кастрацията. В Монтана доброволци със собствени средства кастрират бездомни котки, но хората трудно отделят по повече от 1000 лева годишно, а това стига за кастрацията на 10 женски.
Единствената организация, която провежда кампании за кастрация на бездомни котки е фондация „Четири лапи“.
За 14 години в София над 16 600 котки са кастрирани по програмата на „Четири лапи“.
За съжаление в Северозапада „Четири лапи“ не е осигурявала талони за кастрация. В региона грижа за бездомните котки от страна на институциите няма, грижа полагат доброволци и неправителствени организации, но силите им не стигат. Наблюдава се и друга негативна тенденция – на повечето места общините отказват да работят с доброволците и неправителствените организации.
В официалния регистър на Българската агенция за безопасност на храните в Северозапада са регистрирани шест приюта за бездомни животни. Всички те са за кучета, като само приютът в Борован е посочил, че има капацитет да се грижи за пет котки.
Приюти има в Борован – за 35 кучета и пет котки, в Козлодуй – за 250 кучета, във Враца – за до 30 кучета, в Мездра- за до 50. В регистъра фигурират и приюти във видинското село Бойница и в Монтана.
В Мездра за бездомните четириноги се грижи сдружение "В помощ на животните в Мездра" което съществува официално от 9 март 2015 година.
Във Враца работят „Приятели на животните – Враца“.
Анализите показват, че бездомничета от нашите улици се осиновяват в Германия, Англия и Нидерландия. Процентът на осиновените е най-висок в областите София град, Перник, София област, Бургас, Велико Търново.
В Северозапада частни лица, успели да се свържат с различни организации, изпращат бездомничета най-често към Германия. Преди да тръгнат към новите си семейства на животинките се правят прегледи, лекуват се, ако трябва, ваксинират се, тестват се за всички страшни болести при ветеринар, прави им се специален международен паспорт и чак след това поемат към семействата зад граница.
В много градове общинските власти пък са осигурили специални автомати за хранене на бездомни животни, основно котки. Такива има във Враца и Берковица, но в Монтана – не.
СИТ