Събития

Цената на нивите пада, в Северозапада най-скъпи са в Златията, а най-евтини в Чипровци

  22.02.2025 10:00             
Цената на нивите пада, в Северозапада най-скъпи са в Златията, а най-евтини в Чипровци

Цената на земеделската земя в България ще върви надолу. Това е прогнозата на  Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Тя е направена на база на наблюденията на пазара и обявите за продажба на земеделска земя.

 „Колко точно е понижението – трудно може да се обобщи. На места спадът е около 20%, на други е под 10%“, коментира Евгений Орашъков, председател на Управителния съвет на асоциацията.

Според специалистите спадът в цените се държи основно на несигурността.

„На първо място е политическата нестабилност, отражението на войната в Украйна върху геополитиката, върху региона и върху пазарите със зърнени и маслени култури. Купувачите не искат да купуват на старите цени, защото ги притеснява несигурността, а от друга страна продавачите очакват тенденцията за повишението на цените от последните 10 години да продължи и имат нереалистични очаквания за повишение на продажните цени на земята през тази година. Това води до разминавания на очакванията и когато те не могат да се срещнат, няма сделки„, казват експертите. 

Най-скъпата земеделска земя в страната е в Добруджа и в целия  Североизточен регион. В Северозападния и Северноцентралния нивите са малко по-евтини. 

Статистиката сочи, че в Северозападна България най-скъпата земя е в Златията – в общините Вълчедръм и Якимово. Анализ на обявите за продажби обаче показва, че в момента продавачи са обявили най-голяма сума на декар ниви в района на Вършец – 4896 лева, а във Вълчедръм обявите за продажба са с близо 1000 лева по-ниско.

Експертите твърдят, че  най-добре се търгуват нивите близо до река Дунав, така че продавачите край Вършец няма начин да получат за земите си исканата цена.

В област Видин най-скъпо обявените ниви за продажба са в община Брегово – 2906 лева, във Видин обявите са за малко над 2000 лева за декар, а най-евтино се търгуват земите в региона в община Бойница. Там купувачите търсят максимум 944 лева за декар.

Анализът на обявените и реалните цени при сделки показва, че продажбите се случват на цени доста по-ниски от тези, които собствениците обявяват. В област Видин през 2023 година нивите са обявявали на средно 2025 лева за декар, а реално са продавани по 1500 лева.

В област Враца собствениците искат най-много пари  в община Бяла Слатина. Обявите за декар нива там достигат до 3200 лева за декар, а в община Враца – 3000 лв. Най-евтините ниви, според обявленията, са в община Роман – 854 лева да декар.

През 2023 година земеделската земя в областта е обявявана за средно 2476 лева за декар, но е продавана за около 1620 лева.

В област Монтана най-скъпите обработваеми земеделски земи са в Златията, основно в община Вълчедръм. Там продавачи почти няма, но тези, които искат да търгуват, търсят по 3500 – 3600 лева за декар. Такива са и цените в общините Бойчиновци, Брусарци и Медковец. Най-евтините ниви са в община Чипровци – 300 лева за декар.

Анализите показват, че при обяви за продажба средно от 2746 лева за декар, през 2023 година реално нивите в Монтанско са се продавали средно за 1950 лева за декар.

Статистиката за 2024 година все още не е готова, но данните от данните за 2023 година става ясно, че от 2016 година насам цената  на земеделската земя се е качвала всяка година.

През 2023 година нивите у нас са поскъпнали средно с 12,5% до 1607 лв. на декар,  сочат данни на Националния статистически институт (НСИ). Ръст на цената има и при ливадите, мерите и пасищата до средно 388 лв. за един декар, или увеличение с 5,1% спрямо предходната година.

В същото време средната цена на арендата на един декар ниви е намаляла с 1,6% до 62 лв. на декар. Спад има и в цената на арендата на декар ливади, мери и пасища до 25 лв. на декар, или с 3,8% по-малко спрямо 2022 г.

Най-силен ръст на цените на сделките с ниви е регистриран очаквано в Североизточния район с 22,4%. Това е районът с най-скъпата земеделска земя у нас – 2500 лв. на декар. Цената на нивите в региона премина границата от 2000 лв. на декар за първи път през 2022 г., когато отскочи с почти 500 лв. спрямо предходната година. През 2023 г. увеличението е сходно, докато между 2017 и 2021 г. средната цена се е движела между 1300 и 1500 лв. на декар.

Двуцифрен ръст е отчетен и в Северния централен район с 11,8% до 1761 лв. на декар. Цената на нивите в района расте стабилно от 2016 г. насам, когато е едва 908 лв. на декар, като спад е отчетен само през 2017 г. Топ три на районите с най-силен ръст на цените се допълва от Югоизточния район с 8,1 на сто до 1185 лв. на декар, като и тук нивите поскъпват стабилно от 2016 г. насам, когато средната им цена е била едва 721 лв. на декар

Към края на годината Северозападният район е на трето място в страната сред най-скъпите земеделски земи със средно 1638 лв. на декар, или увеличение със 7,4% на годишна база. Тук цената на земята е нараснала с 885 лв. на декар от 2016 г. насам, сочат данните на НСИ.

Североизточният и Северният централен район са най-скъпите места у нас и за аренда на декар ниви, до съответно 86 лв. и 75 лв. на декар през 2023 г. Миналата година обаче платената аренда на един декар ниви в Североизточния район е намаляла със 7,5%, а тази в Северозападния е нараснала с 4,8 на сто.

Ръст на арендите на годишна база през миналата година е отчетен само още в Югозападния район с 2,9% до 36 лв. на декар. Спад на средната цена на арендите е регистриран в Югоизточния и Южния централен район до съответно 51 лв. и 42 лв. на декар, докато в Северния централен район тя е останала непроменена на ниво от 75 лв. на декар.

Според специалистите от Българската асоциация на собствениците на земеделски земи обаче възходящият ход на цените на нивите приключва и през тази година се очаква спад.



„Капачки за бъдеще“ дари специализирани легла на родилното в Монтана
Двама бездомници са намерили топлина в центъра за настаняване в Монтана
Българска асоциация за иновативно земеделие ще подпомага за намаляването на производствените разходи
Незрящи мъже и жени от Монтана и Видин готвиха в кулинарен конкурс
Танчо Калпаков обяви групата на Монтана за двубоя с Дунав
Росица Кирова се срещна с новоизбрания председател на Европейския икономически и социален комитет