Събития

Зимуващи птици в района на яз. Дъбника: Редки видове и нови наблюдения

  26.01.2025 17:00             
Зимуващи птици в района на яз. Дъбника: Редки видове и нови наблюдения

На 16 Януари 2025 г. в района на яз. Дъбника и по част от течението на река Искър доброволци и експерти от Българско дружество за защита на птиците, РИОСВ – Враца и ДПП "Врачански Балкан"участваха в 49-то Средно зимно преброяване на зимуващите водолюбиви птици.
В района на яз. Дъбника бяха регистрирани значителен брой птици от видовете: Лиска, Зеленоглава патица, Голям корморан, Кафявоглава потапница, Зимно бърне, Голям гмурец и единични екземпляри от вида Голяма бяла чапла и Жълтокрака чайка.
Особен интерес тази година представляваше кафявоглавата потапница – световно застрашен вид, който в България се среща предимно по Черноморието и поречието на река Дунав. Въпреки, че има изолирани находища и във вътрешността на страната, нейното присъствие за втора поредна година в язовир „Дъбника“ потвърждава тенденцията за нарастване на числеността на този вид в България.
 За поредна година в района на яз. Дъбника бе регистрирано впечатляващо присъствие на Морски орел. В България този вид гнезди основно по дунавските острови, Черноморското крайбрежие – реките Камчия и Ропотамо, както и до Бургаските езера и в района на Дуранкулашкото езеро. В югоизточната част на страната – най-вече по долините на реките Тунджа и Арда, както и около някои по-големи язовири във вътрешността. През последните десет години се наблюдава тенденция да заема нови територии.
По поречието на река Искър на територията на община Мездра, до гр. Червен бряг беше наблюдавано значително разнообразие от птици от видовете: Голяма корморан, Голяма бяла чапла, Сива чапла, Зеленоножка, Малък гмурец и др. Имаше единични наблюдение на интересни видове птици, като Земеродно рибарче и Планинска стърчиопашка.
Броят и видовият състав на зимуващите птици зависи от много фактори сред които метеорологичните условия, наличната хранителна база и състоянието на популацията на отделните видове. Сравнително меката зима през настоящия период на наблюдение е причина за сравнително ниската численост и малкото видово разнообразие на регистрираните птици.
Среднозимното преброяване е инициатива, която се провежда на национално и световно нива. Данните от преброяването се използват и при изготвянето на националните доклади за оценка на състоянието на птичите популации в България.
АМФ
 



Вижте какво време ни очаква днес
Какво ви очаква днес според вашия хороскоп?
Съдът отказа на хората на Ахмед Доган да изключат Делян Пеевски от ДПС
Симфониета-Враца символично увеличава цените на билетите
Близо 500 ученици бяха отличени в Националния фотоконкурс "В моето училище е най-хубаво"
Първият за тази година Ден на кмета се проведе в Община Мездра