На 18 януари православната църква почита Свети Атанасий Велики. В съзнанието на народа той е брат-близнак на Свети Антоний. Свети Атанасий е властелин на снега, студа и ледения зимен дъх. От денят, когато се чества празника му, зимата се стяга да си отиде и да отстъпи мястото си на лятото.
Затова преданията разказват, че светията съблича зимния си кожух и отива в планината, облечен в бялата си празнична риза, яхнал бял кон и се провиква7 „Отивай си, Зимо, да идва Лятото“.
Атанасовден е средата на зимата и след него денят започва да нараства с едно просено зрънце. Наричат го още Среди зима. На този ден хората преглеждат какви запаси са им останали от храна и дърва, за да преценят дали ще им стигнат до пролетта. Според друго народно вярване Свети Атанасий е господарят на чумата и на други страшни болести като шарката по децата.
На масата на Атансовден трябва да има обреден хляб, намазан с мед, който се раздава на приятели и съседи, за да е лека болестта, ако сполети някого. Жените пекат содени питки, които се дупчат отгоре с вилица, за да не се дупчат децата от шарка. Някои питки се правят във форма на куче, защото се смята, че чумата се плаши от кучето.
На Атанасовден се коли черна кокошка или пиле и се пече с ориз. От гозбата се раздава на близки хора против болестите. На трапезата на Атанасовден във всеки дом задължително и свинско печено или сготвено със зеле, варено жито, баница, орехи и мед.
За празника се спазват и много забрани. Жените не бива да работят, а мъжете да не впрягат добитъка, за да са здрави животните им. Жените не бива да шият и плетат, защото убодено място зараства трудно. Не бива да се пипа вълна, защото се смята, че чумата спи в нея. Не се вари боб, леща, царевица, за да не разболяват децата. Перата на закланите птици трябва да се запазят, защото се вярва, че са лечебни.
Атанасовден и е ден за гадаене дали ще е плодородна година. Ако на този ден не вали сняг, следващата зима ще е дълга. Не бива обаче да се играе хоро, защото според народното предание чумата се качва на високо дърво и избира жертвите си.
Именици днес са Атанас, Атанаска, Ася, Наско, Нася, Настя, Таньо, Живко, Живка, Тина, Нанси, Танко, Танка.
СИТ