Любопитно

Романът „СМОК“ - разказ за спасителна любов сред трънаците на Северозапада

  16.01.2025 12:00             
Романът „СМОК“ - разказ за спасителна любов сред трънаците на Северозапада

     Запознатите с потайностите на бизнеса и властта твърдят, че когато човек подписва документи най-внимателно трябва да чете написаното с дребен шрифт. Тази препоръка понякога изглежда важи и за художествените писания. Така поне стоят нещата с книгата „Смок“ на Ели Лозанова/Издателство „Сиела“, 2024 г./. Ако си мислите, че обемистото томче /615 стр./ е изследване по херпетология /науката за земноводните и влечугите/ много бъркате. И със сигурност не сте прочели написаното с доста по-ситни букви подзаглавие „Село по време на любов“. Романът „Смок“ е разказ за лутанията, за тъгите и радостите на една млада фотографка, която търси себе си, любовта и мястото си в объркания ни свят – от големия град до едно забутано накрай цивилизацията село. Това са все делнични, познати на всеки неща, но и животът, и литературата, както и да ги въртиш и  гледаш  следват кажи-речи едни и същи пътища и няма как да откриеш Америка пет века след Колумб.

Е, Ели Лозанова не открива Америка, но в романа си разкрива и описва колоритния, суров, но и непредаващ се пред несгодите – лични, държавни и световни, български Северозапад.

Героинята й Изабел – объркана и подгонена от разочарования млада жена, намира уж временен пристан от неволите си в полупревзетото от пустошта Наше село, но най-неочаквано започва да пуска  корени сред цветята и буедаците на непознатия й дотогава свят. И докато се учи да живее с простите, но насъщни неща – да отглежда и създава с ръцете си хляба и дома си, тя споява и парче по парче разнебитения си от детски години живот. А спойката между миналото и настоящето й, между мечтите и надеждите й, е възможно най-силната – любовта.

Романът „Смок“ е най-вече книга за любовта – за любовта, която ни примамва и приласкава, обгръща и изоставя, измъчва и съсипва, но и ни спасява и дава смисъл на всичко, което правим. В никакъв случай обаче разказът не звучи розоворомантично като в сага на Розамунде Пилхер. Защото по завоите на любовния сюжет се редят и пейзажите на родната бедност и яки гуляи, които сродяват нашенски пияници и френски аристократи, проплаква демографската мъка на обезлюдените ни селца, завърта се и криминална интрига с иманярска банда, която достига до драматични и ключови за сюжета размери…

И всичко това е разказано сладкодумно, увлекателно, с ежедневен глас и леко присмехулен поглед сякаш слушаш човек, до който случайно си седнал, но го чувстваш като стар познат и му вярваш на всяка дума.  Започнал с мъката и беса  от една раздяла, преминал сред безброй превратности от пламването, избухването и опазването на една любов, романът завършва с надеждата за раждане на нов живот сред трънливите джунгли на Северозапада.

Като истински северозападен човек, който не се чувства комфортно, ако не върши няколко неща едновременно, в книгата си Ели Лозанова  вплита материал и за поне още две книги. Освен като роман за спасителна любов „Смок“ може да бъде ползван и като сборник с описания на фолклорни традиции и съпровождащите ги кулинарни вълшебства. Докато следите перипетиите на фотографката Бела може, да се научите да варите рибена чорба, да правите сирене, да боядисвате перашки, да печете гергьовско ягнье с дробинье и други примамливи дори за заклети аскети дейности. А заедно с това ще навлезете и в здрачните, лютиви като пушек от прътена чушка дебри на северозападния говор.

И накрая – да не забравим Смока! Той не е фантом, макар и да изглежда като митичен змей – дълъг над 5 м и снежнобял от старост. Смокът – пазител на старата къща, в която Бела свива гнездо, се вие от първата до последната страница и първо стряска пришълци и читатели, а после се превръща в ням зрител и съучастник в премълчани страдания и сбъднати мечти и сънища. Пред стъкления му поглед, събрал мъдрост и познание от вековете, минават всички събития и така животът и любовта в Наше село се превръщат в малка, но здрава брънка от овъртялата хора и природа спирала на времето.

Любомир Йорданов



РИМ Враца ни кани на изложба по повод 125 години от рождението на Пенчо Георгиев
Благотворителен футболен турнир „Заедно за Стефан“ ще се проведе във Враца
Обвинителен акт срещу четирима за незаконно подпомагане на мигранти да преминават през България
Язовир "Среченска бара" се пълни, няма опасност от режим на водата в Монтана, посочиха от ВиК-Монтана
Учениците от ППМГ – Враца се окичиха с медали
Жителите на Враца, Монтана и Лом цяла година са търпели шум над нормата