Любопитно

Домашни свещи – как да си ги направим?

  04.01.2025 14:30             


Изборът на това какви домашни свещи да изработим е много вълнуваща част от целия процес. Широкият набор от аромати, восъци и декоративни елементи като определени цветя, листа и други, прави това творческо пътуване приятно, креативно и забавно.

Създаването на домашни свещи може да бъде сравнително лесно, при условие, че имаме ясна идея, използваме правилните инструменти и следваме правилните стъпки. Домашните свещи са и чудесна идея за оригинален подарък на някой близък човек или просто красив декор в дома ни, с който да внесем уют.

Какво ще ни е необходимо за домашни свещи?

Парафиновият восък често се смята за идеален за свещи поради неговата достъпност и отличен капацитет за задържане на аромати. Това води до дълготрайни, красиво ароматизирани свещи. Необходими ще са ни восък, фитили, ароматни масла, шпатула, термоустойчиви съдове за свещи, съд с двойно дъно, термометър и държачи за фитили (като клечки).

Ако нямаме наличен подходящ съд с двойно дъно, може да разтопим съставките на водна баня. По-долу представяме рецепта с чудесна отправна точка. Вижте рецептата за домашни свещи и персонализирайте с любимите си аромати или бъдете изцяло натурални без добавени миризми.

Как да си направим домашни свещи?

Ето какво ще ни е необходимо за направата на домашни свещи.

Необходими продукти:

4 чаши восък: люспи от соев восък или пелети от пчелен восък
2 фитила: най-лесни за работа са фитилите с метална основа.
1 чаена лъжичка сушени билки
60 капки етерични или ароматни масла: Ароматните масла имат по-силен и дълготраен аромат, но повечето не са естествени.
Етеричните масла имат много фин аромат.

Сушени билки, като сушена лавандула или сушен розмарин, могат да се използват за декорация.

Начин на приготвяне:

Подгответе контейнери и консумативи.
Изберете съд, който харесвате, тъй като повечето излети свещи не могат да бъдат прехвърлени, след като са поставени. Уверете се, че те са чисти и сухи и ги поставете на равна повърхност. Дръжте вашите фитили, ароматните масла и държачите за фитили (като пръчици за сладолед) на леснодостъпно място.
Измерете восъка.
Използвайте вашите контейнери за свещи като инструменти за измерване. Напълнете ги с восъчни люспи или стърготини, като не забравяте, че разтопеният восък заема по-малко място. Добър съвет е да използвате около два контейнера люспи за направата на една свещ.
Разтопете восъчната смес.
Изсипете вашия измерен восък в съд с двойно дъно и го затоплете бавно, докато се разтопи напълно. Разбъркайте внимателно с шпатула, като оберете парченцата, които се издигат по краищата на тенджерата.
Добавете ароматите.
Що се отнася до ароматизираните свещи, време е да проявите творчество. Ако използвате специфични ароматни масла за свещи, следвайте инструкциите на опаковката. За етерични масла добавете 30 до 40 капки на свещ. Добавете бавно маслата и разбъркайте старателно.
Поставете фитила.
Центрирайте по един фитил във всеки контейнер. Закрепете го към дъното с капка разтопен восък или лепило. Уверете се, че фитилът е центриран за равномерно изгаряне.
Стабилизирайте фитила.
Преди да излеете восъка, поставете две пръчици върху горната част на буркана, като поставите фитила между тях. Това поддържа фитила изправен, докато восъкът се втвърдява.
Изсипете восъка.
Внимателно напълнете всеки съд точно под ръба, като наливате бавно, за да сведете до минимум въздушните мехурчета.
Почистете.
Избършете капките восък с хартиени кърпи, докато са още топли. За разливи от втвърден восък използвайте гореща вода за почистване на повърхности.
Изчакайте вашата свещ да изсъхне.

Времето за втвърдяване варира в зависимост от вида восък и големината на свещта:

Соеви свещи: втвърдяват се за около четири часа, напълно се втвърдяват за три до четири дни.
Свещи от парафинов восък: втвърдяват се за около два дни.
Свещи от пчелен восък: отнема до 10 дни, за да се втвърди напълно

 

След като изсъхне, отстранете държачите на фитила и го отрежете. Ако забележите петна или вдлъбнатини от въздушни мехурчета, затоплете малко повече восък и добавете тънък слой отгоре за гладко покритие. Може да добавите изсушени листа и различни украси преди да налеете целия восък или като финална декорация.

Допълнителни съвети

Различните восъци имат различни точки на топене.

За основните това са:

Парафинов восък: 38°C
Соев восък: приблизително 51°C
Пчелен восък: 63°C

 

Препоръчва се използването на термометър, за да наблюдаваме температурата.

 

Как да засилим аромата на домашните свещи?

Ето няколко съвета, за да направим свещите да миришат по-силно.

Един от съветите е да използваме висококачествени ароматни или етерични масла в нашите свещи. Тези концентрирани масла са специално предназначени за използване в свещи и ще осигурят по-силен аромат, отколкото използването само на сушени билки или растения.

Може да експериментираме с различни пропорции на ароматно масло към восъка. Общото правило е да използваме около 30 мл ароматно масло на килограм восък, но това може да варира в зависимост от вида на восъка и желаната сила на аромата.

Друг съвет е да държим фитила подрязан до правилната дължина, това ще гарантира, че свещта гори равномерно и напълно освобождава ароматните масла, което ни дава по-силен аромат.

https://www.forlife.bg/

АМФ