Любопитно

Коледа 2024 - поверия, традиции и обичаи

  25.12.2024 10:15             
Коледа 2024 - поверия, традиции и обичаи

Коледа, Рождество Христово, е един от най-големите християнски празници. Подготовката за него започва с коледните пости на 15 ноември. С настъпването на Рождество постът приключва. По традиция празникът се посреща с пищна трапеза. Християнските традиции се преплитат с езическите, много от които и до днес се спазват при празнуването на Рождество Христово.

Традиции и обичаи на Коледа

По стара българска традция след полунощ на Бъдни вечер коледари започват да обикалят домовете до изгрев слънце на Коледа. Вярва се, че след това този обичай губи силата си. Коледарите изпълняват коледни песни с пълно гърло, защото се вярва, че по този начин прогонват злите сили, които витаят на земята 12 дни след Коледа.

Най-възрастният коледар се избира са водач на коледарите. Стопаните ги даряват с колаци, ядки, месо, боб и железни монети.

Празникът започва с отслужването на Рождественска литургия, на която вярващите се молят за здраве и благополучие. Традицията повелява на този ден да се ходи с нови дрехи в църквата. Също така на 25 декември в църквата се носи храна, която на следващия ден се раздава на бедните и нуждаещите се. Традицията за подаряване на коледни подаръци у нас датира от началото на 20 век, въпреки че в нощта на раждането на Христос трите влъхви донесли дарове на Богородица.

Традиции, свързани с коледната трапеза

Коледа отбелязва края на поста и затова трапезата е пищна. На нея може да присъстват всякакви храни от месо, мляко, яйца и мазнини. Задължително се прави коледна питка. Обредният хляб трябва да е с кръгла форма, символизиращ слънцето. Върху него се правят кръстове от тесто, символизиращи четирите посоки на света.

По стара българска традиция на Коледа се коли прасе. Според езическите традиции кръвта на животното омилостивява боговете и пази от зли сили.На празничната трапеза задължително присъства ястие с месо - сарми, печено свинско, пуешко. Приготвя се още капама, различни баници, тиквеник.

Вярва се, че тази нощ енергията е изключително силна и всеки трябва да си намисли желание преди лягане.

Народните вярвания, свързани с празника, към които нашите предци са се придържали, нямат нищо общо с религиозни предписания. Сега много от тях са загубили значението си. Въпреки това много хора се опитват да ги спазват. Едно от тези вярвания гласи, че не трябва да пускате жена да влезе първа в къщата на Коледа - вярва се, че това ще донесе болест на жените, които живеят в този дом.

Друго поверие е свързано с почистване на дома. То трябва да се извърши предния ден. Задължително е покриването на масата с чиста покривка. Важно е обличането в нови елегантни дрехи - това ще донесе просперитет на дома.


Избягвайте всяка работа на Коледа, включително занаятчийска, за да избегнете неприятности. Не пийте обикновена вода веднага след ставане сутрин, за да не страдате от жажда през лятото. На Рождество Христово не дръжте масата празна, за да избегнете финансови проблеми през годината.

Освен това народният календар включва и гадания за времето по Коледа. Например: Ако има сняг на Коледа, това вещае богата реколта през следващата година. Ако има скреж на този ден, това вещае топло лято. Ако небето на този ден е ясно, това също вещае добра реколта. Ако на този ден има размразяване, това вещае студено лято.

История на празника

Библейската история разказва, че Йосиф и Мария отишли във Витлеем. Те били принудени да спрат за нощувка в пещера, която овчарите използваха като обор при лошо време. В тази пещера се родил Исус. Ангел известил раждането на Младенеца. Овчарите дошли в пещерата и първи се поклонили на новороденото. И една звезда светна в небето, за да отбележи раждането на Божия син. Следвайки нейната светлина, влъхвите се отправили към Витлеем, за да се поклонят на Христос и да му донесат дарове.

//www.actualno.com



Йордан Маринов е кандидатът на ГЕРБ за кмет на село Лесковец
Ще санират сградата на стадиона във Видин
Младежкият клуб в село Котеновци – мечта, сбъдната с общи условия
Нов дом за стари хора ще има в Белоградчик
Стартира Националната кампания „Чиста околна среда“ за 2025 година
Стадо овце изчезнаха от обор край Вълчедръм