Свят

Бундесбанк: Германия се нуждае от по-мека дългова спирачка, за да нараснат инвестициите

  14.12.2024 15:00             
Бундесбанк: Германия се нуждае от по-мека дългова спирачка, за да нараснат инвестициите

Управителят на германската Бундесбанк призова Берлин да смекчи строгите си правила за разходите, като предупреди, че най-голямата европейска икономика е изправена пред "сложни" и "слаби" перспективи. Германците ще гласуват на предсрочни избори през март, като стагнацията на най-голямата икономика в Европа след пандемията ще доведе до широко недоволство на избирателите от управляващата коалиция на канцлера Олаф Шолц.

Президентът на Бундесбанк Йоахим Нагел заяви пред Financial Times, че следващото правителство трябва да реформира т.нар. дългова спирачка, която забранява на Берлин да взема заеми над 0.35% от БВП през всяка фискална година, за да се справи с дългосрочните икономически рискове пред Германия.

Как се стигна дотук?
Германия се изправя пред първата си двегодишна рецесия от началото на века, след като правителството ревизира прогнозата за икономически растеж през 2024 г., предвиждайки спад от 0.2%. Основните фактори за стагнацията включват високите лихвени проценти, инфлацията и нарастващата геополитическа несигурност, които потискат потреблението и инвестициите. Германската икономика е в застой от края на пандемията, а липсата на растеж и съкращаването на БВП за две поредни години задълбочават усещането за несигурност, особено в по-слабите региони на страната. Постепенно Германия се превърна в аутсайдер сред държавите от Г-7, като безработицата се увеличава, а промишленото производство продължава да намалява. Тази криза влияе негативно не само на страната, но и на икономиката на целия Европейски съюз.
 

Повече фискално пространство за справяне със структурните заплахи, като например увеличаване на разходите за отбрана и модернизиране на инфраструктурата на страната, би представлявало "много интелигентен подход", каза Нагел.

Изявлението на президента на Бундесбанк е най-категоричното досега относно това как бъдещият канцлер трябва да се справи с ограничената фискална свобода на Германия. Нагел смята, че настоящата икономическа перспектива е дори "по-сложна", отколкото в началото на XXI век. Въпреки че тогава безработицата е била много по-лоша, "не е имало геополитическа фрагментация и световната търговия е растяла силно".

Без растеж
От втората половина на 2021 г. германската икономика на практика не отбелязва реален растеж, като доминиращият производствен сектор е подложен на натиск от високите енергийни разходи и намаляващата конкурентоспособност. Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом може да изостри тези предизвикателства, тъй като новоизбраният президент заплашва да наложи общо мито в размер до 20% върху целия внос от САЩ.


https://www.capital.bg/


АМФ



Предимно облачно, след обяд отново валежи от сняг
Отбелязаха Деня на бащата
Възстановяват електрозахранването в област Враца
Честита първородна рожба на Валя Берчева!
Нека помогнем заедно в памет на Мартин Дечев!
Широко затворените очи на АЛДЕ за новото начало в ДПС