Европейска мисия стартира от Индия. Тя цели да имитира слънчево затъмнение, използвайки два спътника, летящи с точност до милиметър.
Проектът Proba-3 на Европейската космическа (ЕКА) агенция изстреля индийска ракета от стартова площадка на остров Шрихарикота около 16:04 ч. (местно време).
Индийската организация за космически изследвания написа в X, че ракетата PSLV-C59 "успешно се е издигнала в небето", приветствайки "момента на гордост" за космическите усилия на Индия.
Целта на мисията е да разбере повече за слънчевата корона, най-външната част от атмосферата на звездата, която не се вижда на Земята, освен по време на пълно слънчево затъмнение.
Космическият кораб с тегло половин тон, който скоро ще навлезе в орбитата на Земята, съдържа два спътника, които ще се отделят един от друг в началото на следващата година.
След това те ще се подредят на около 150 метра един от друг, така че единият да хвърля сянката си върху другия.
В тандем и без насочване от земята, захранваните от слънчева енергия сателити ще се впуснат в елиптична 19-часова орбита, завъртайки се към Слънцето на около 60 000 километра от Земята.
Единият сателит има 1,4-метров щит, който ще играе ролята на Луната при блокиране на светлината.
Така другият спътник ще може да наблюдава и измерва слънчевата корона от сянката.
"Докато пълните затъмнения на Земята продължават само минути и се случват само около 60 пъти на век, че Proba-3 ще успее да осигури 10 до 12 часа наблюдения на седмица в продължение на две години", каза ЕКА.
За да постигнат това, двата спътника ще трябва да летят в невиждана досега формация.
„Стремим се към точност от порядъка на милиметър“, каза ръководителят на проекта Деймиън Галано.
Стартирането на мисията на стойност 200 милиона евро първоначално беше планирано за 4 декември, но бе отложено с един ден поради технически проблем.
//dariknews.bg/
ГН