Европейската комисия (ЕК) е поискала от социалната мрежа ТикТок да запази всички данни, свързани с различните избори в ЕС от 24 ноември тази година до 31 март догодина. Това съобщи кореспондентът на БТА Николай Желязков. Тези данни ще послужат за задълбочена проверка и по-нататъшни действия от наша страна, заяви говорител на комисията.
ЕК реши да повиши наблюдението над ТикТок заради изборите в Румъния и изпрати писмо с искане платформата "да замрази и запази данните", които може да са свързани със заплахи за изборния процес в ЕС.
Говорителят добави, че комисията организира срещи с представители на националните власти в ЕС за прилагане на европейското законодателство в тази област. По негови думи в разговорите участват също представители на Европол, на европейската дипломатическа служба и на службите за киберсигурност.
Онлайн платформите имат задачата да защитят изборите, а наша роля е да следим дали това се спазва, обобщи той и отбеляза, че миналата година комисията нареди на служители си да не използват тази платформа на работните си устройст. ЕК също така може, след решение на съд, временно да прекъсне услугата в ЕС.
В съобщение на комисията се уточнява, че ТикТок трябва да запази вътрешни документи и информация за дизайна и работата на своите системи за препоръка на съдържание, както и за възможностите за противодействие на умишлено манипулиране чрез съгласувано неавтентично използване на услугата. Комисията очаква да бъдат съхранени документи за всяко системно нарушаване на условията на ТикТок, забраняващи използването на функции за монетизиране (осребряване) на политическо съдържание.
Румънско-българският център (BROD) на Европейската обсерватория за цифрови медии, част от Системата за бързо реагиране, наблюдава румънското онлайн пространство и е установил няколко дезинформационни тактики като нарушаване на изборния закон, неотбелязано политическо съдържание, включително чрез инфлуенсъри, и има подозрения за съгласувано "неавтентично поведение", пише още в съобщението.