Днес е Никулден, един от важните православни празници. В следващите редове ще ви запознаем с част от най-известните традиции, свързани с него.
За трапезата на Никулден се приготвят специфични ястия. Задължителни са рибните блюда, рибен курбан, празнична пита, постни ястия с боб и ориз.
Шаранът е най-традиционното ястие, с което всички свързваме празника. Люспестата риба е известна като "слугата" на Свети Никола. Легендата гласи как светецът влязъл в морето, но по време на буря лодката му се пробила. Той извадил един шаран от водата и с него запушил дупката.
По време на почистването на шарана люспите не трябва да падат на земята, тъй като това вещае неприятности. Приготвената риба трябва да е цяла, защото ако е разкъсана, ще се разкъса и късметът на семейството.
Не раздигайте празничната трапеза през деня – оставете я до късно през нощта. Според поверието за късмет и пари в портфейлите се слага люспа от шарана.
Костите от рибата не бива да се изхвърлят. В някои части от България те се закопават в земята, в други се хвърлят в реката, в трети се ползват като амулет против уроки, или пък за здраве се зашиват на шапчицата на новороденото в къщата.
В някои части на България неомъжените моми посещават черква, за да запалят свещ и да оставят дарове в храма. След това отиват на мегдана и се хващат на хорото, за да бъдат огледани от момците.
В Странджанския край стопанките оставят парче от празничния хляб и варено жито на тавана и наричат „Ела, свети Никола, да си похапнеш и мишките да разгониш“.
Според това дали има сняг на Никулден се гадае каква ще бъде годината – ако вали дъжд – ще е добра за царевицата, ако е натрупал дебел сняг – ще е плодовита, а ако времето е слънчево и топло – ще има голяма суша през лятото.
Малко известен факт е, че в някои краища на България Никулден е наричан За овче здраве. В районите около Пловдив, Стара Загора и Чипровци 6 декември е празник и на овчарите. Рано сутрин те извеждат овцете на паша и играят, хвърляйки гегите си. Този, който успее да хвърли гегата си най-далече, ще се радва на здраво стадо и млечни овце.
Старите лодкари вграждат иконата на светията на своите лодки, тъй като тя ще ги пази. Първата уловена риба се посвещава на него. Рибарите или я пускат отново, или я раздават на своите близки, или я приготвят и след това изяждат на самия бряг.
Никулденската обредност е в тясна връзка със сурвакарските и коледарски обичаи. В Странджанско след Никулден всички момци, които ще коледуват, посещават дома на своя “станеник” и тържествено го канят да поеме обредната си роля на водач на коледарската дружина.
6 декември е и денят, в който много семейства украсяват приказно своите домове по случай предстоящите коледни празници.
Екипът на Конкурент честити именния ден на всички, носещи имената: Никола, Николай, Николина, Ники, Николо, Николчо, Нончо, Ника, Никол, Николета, Николинка, Николица, Николка, Ничка; Коко, Коле, Коломан, Колчо, Кольо, Куно, Куна.
Честит празник и на всички моряци, рибари, банкери, овчари и търговци!
АМФ