Събития

Стартира прием на проекти по процедура BG14MFPR001-1.004 „Подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките“

  04.12.2024 13:30             
Стартира прием на проекти по процедура BG14MFPR001-1.004 „Подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките“

Дирекция „Морско дело и рибарство“ – Управляващ орган на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 (ПМДРА) кани желаещите да представят проектни предложения по Приоритет: 1 „Насърчаване на устойчивото рибарство, възстановяването и опазването на водните биологични ресурси“, като обявява процедура чрез подбор на проекти BG14MFPR001-1.004 „Подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките, с цел да се улесни разтоварването и съхранението на нежелания улов“.

Основната цел на процедурата

Изпълнението на дейностите по процедурата ще допринесе за постигане на специфичната цел: 1.1 „Укрепване на икономически, социално и екологично устойчиви риболовни дейности“ от Приоритет 1. „Насърчаване на устойчивото рибарство, възстановяването и опазването на водните биологични ресурси“.

Чрез изпълнението на дейности по процедура чрез подбор на проекти BG14MFPR001-1.004 „Подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките, с цел да се улесни разтоварването и съхранението на нежелания улов“ се цели подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местатa на разтоварване и лодкостоянките, с цел да се улесни разтоварването и съхранението на нежелания улов.

Приложими режими на държавни/минимални помощи

Подпомагането по настоящата процедура не представлява държавна помощ и са в режим на „непомощ“.

Допълнителна информация относно приложимото законодателство в областта на държавните помощи може да бъде открита на интернет страницата на Министерство на финансите https://stateaid.minfin.bg/bg/573

Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз (ЕС) чрез Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури.

Проектите по процедурата следва да бъдат изпълнени на територията на Република България.

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 18 161 000 лева.

Финансовата помощ по процедурата е безвъзмездна и се предоставя в рамките на определения бюджет за дейност „Подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките, с цел да се улесни разтоварването и съхранението на нежелания улов“ в ПМДРА, от които:

- процент на съфинансиране от ЕФМДРА – 70%

- процент на съфинансиране от националния бюджет – 30%.

Минимален размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ за Инвестиции в съществуващи рибарски пристанища и лодкостоянки - 80 000 лв.

Максималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ за:

- Инвестиции насочени към съществуващи рибарски пристанища - до 8 000 000 лв.

- Инвестиции насочени към изграждане и/или модернизация на лодкостоянки - до 1 000 000 лв.

Съответствие с принципите на хоризонталните политики на ЕС

Процедурата се провежда при спазване на принципите за свободна и лоялна конкуренция, равнопоставеност и недопускане на дискриминация, публичност и прозрачност, спазване на основните права, устойчиво развитие, опазване на околната среда съгласно чл. 2, ал. 1 и чл. 29, ал. 1 от ЗУСЕФСУ .

Насоки за прилагане на Хартата на основните права на ЕС могат да бъдат намерени на следния адрес: https://www.eufunds.bg/bg/node/8223

Насоки за прилагане на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания могат да бъдат намерени на следния адрес: https://www.eufunds.bg/bg/node/8224.

Допустими дейности:

Безвъзмездна финансова помощ по процедурата се предоставя за подпомагане на дейности, свързани с инвестиции постигащи целите на ОПОР чрез модернизация на съществуващите риболовни пристанища, рибните борси, обновяване и изграждане на лодкостоянки и пристани за разтоварване, в съоръжения за използване на нежелан улов, с цел да се осигури „зелен преход“ чрез инфраструктура, необходима за улесняване изпълнението на задължението за разтоварване на сушата и на осъществяването на контрола върху уловите.

Подкрепят се инвестиции, ориентирани към кръговата икономика, постигане на енергийната ефективност чрез подкрепа на инвестиции във ВЕИ, намаляване на загубите на енергия, подмяна на съоръженията с енергоефективни и водещи към декарбонизация на риболовния сектор.

В тази връзка  по  процедурата ще се подпомагат инвестиции в:

1. техника и съоръжения за съхраняване, разтоварване и обработка на улов;

2. интелигентни дигитални технологии за мониторинг и отчитане на разтоварвания улов, във връзка с дигиталния преход и задължението за разтоварване;

3. съоръжения за сигурност и контрол върху уловите на територията на пристанищата и лодкостоянките, включително за инспекция и контрол на уловите;

4. оборудване за подобряване проследяемостта на уловите;

5. операции за оползотворяване на нежелан улов и на отпадъчни рибни продукти (напр. съоръжения за съхраняване на нежелания улов и осигуряване на условия за последващата му преработка);

6. инвестиции за съхраняване на улова на сушата;

7. съоръжения за оборудване, съхранение, преработка, прием, сортиране и транспортиране на морски отпадъци до рециклиращи съоръжения.

8. съоръжения за разделно събиране на риболовни уреди, излезли от употреба и на такива, събрани пасивно по време на риболов, в съответствие с Директива (ЕС) 2019/904 и Директива (ЕС) 2019/883;

9. операции за постигане на енергийна ефективност чрез подкрепа на инвестиции във ВЕИ и други възобновяеми ресурси, подмяна на съоръженията с енергоефективни, спомагащи за устойчивото стопанисване на съоръженията, намаляване на загубата на енергия от помещенията и инсталациите, и осигуряване на енергийна независимост и декарбонизация на риболовния сектор;

10. осигуряване на условия отпадъчните рибни продукти да намерят практическо приложение като суровина за други продукти като фуражи и биотехнологии.

11. иновации, свързани с кръговата икономика и зеления преход на местата на приставане.

Подаването на проектното предложение по процедурата се извършва единствено по електронен път чрез ИСУН с използването на квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.

Пълният пакет документи по процедурата са публикувани в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските фондове при споделено управление (ИСУН) и на следния интернет адрес на Единния информационен портал на Европейските структурни и инвестиционни фондове: www.eufunds.bg.

Пълният пакет с документите по процедурата може да бъде намерен и на следния линк: https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/Info/f76f2204-70b1-4594-b1c2-48659180396b

Краен срок за подаване на проектни предложения:

Първи краен срок за подаване на проектни предложения: 17:00 часа на 02.02. 2025 г. (90 дни от датата на обявяване на процедурата)
Втори краен срок за подаване на проектни предложения: 17:00 часа на 02.05. 2025 г. (60 дни от датата на обявяване на процедурата)

 

АМФ



Интензивен е трафикът за товарни автомобили на някои гранични пунктове с Румъния и Турция
Видинчани се поздравиха със светлия празник Рождество Христово
“Снимки с кауза” се ОТЛАГАТ!
Концерт на групата D2 на Фестивала „Зимна приказка” във Видин
Кола изгоря в Крива бара
В Берковица на Коледа арестуваха мъртвопиян шофьор