При засилен интерес от студенти по право в столичните университети се проведе Ден на отворените врати в Софийска апелативна прокуратура под надслов „Открито за съдебната власт“.
Бъдещите юристи бяха приветствани от Емилия Русинова, и.ф. административен ръководител – апелативен прокурор на САП, която пожела днешната среща да им помогне при вземане на решения за професионалния им път.
В рамките на Деня на отворените врати на студентите се предостави възможност да се запознаят с работата на прокурорите от апелативната инстанция на място, да задават въпроси за прокурорската практика, да дискутират казуси.
Днес обемът на работа в апелативната прокуратура в столицата, която е най-голямата в страната, е несравнимо по-голям в сравнение с 1998 г., когато е създадена. В нея работят 43 прокурори и 52 служители.
Прокурорите Росица Слабакова, Биляна Дукова и Бранислав Славов запознаха студентите със спецификата на работата в Софийския апелативния район, която до голяма степен се определя от териториалното й разположение от Видин до Петрич – четири граници на Република България, наличието на 14 гранични контролно-пропускателни пункта. Тези фактори обуславят на свой ред и високата престъпност, респективно работа по дела за определени видове престъпления.
На студентите бяха разяснени правомощията и функциите на въззивната инстанция – участие в наказателни и граждански производства, осъществяване на инстанционен и служебен контрол на актовете на по-ниските по степен прокуратури, извършване на комплексни и тематични ревизии и проверки.
По време срещата студентите бяха много активни - Как се става прокурор? Какви са изисквания за явяване на конкурс? Как се отразява на психиката на магистрата работа по дела, в които има тежки лични трагедии? Това бяха само част от въпросите, които зададоха.
Прокурорските помощници Мария Герджикова и Даниел Димитров запознаха бъдещите юристи с конкурсните изисквания за заемането на тази длъжност в прокуратурата, за служебните им задължения и какво им помага да се справят с тях. Те обърнаха внимание на студентите, че практическите знания, които придобиват при подпомагането на прокурорите в тяхната работа, е от изключителна важност при по-нататъшна професионална кариера. Двамата отправиха и конкретни препоръки върху какво следва да наблегнат младите хора, ако планират да работят в сферата на наказателното право.
С предложен казус от съдебната практика магистратите отправиха предизвикателство към студентите по право. Заедно те дискутираха квалификацията на извършените престъпни деяния – кражба, грабеж или обсебване, наличие на опасен рецидив, наложените на подсъдимите наказания.
Гостуването на бъдещите юристи в Софийска апелативна прокуратура всеки път е събитие, както за младите хора, така и за магистратите. За едните това е повод да научат, да се информират, да вземат решения, за другите – да бъдат полезни, да споделят опит, знания, съвети. В тези срещи има и нещо повече – откритостта на съдебната система към гражданите.
АМФ