Във връзка с настъпилия инцидент, причинен от самозапалила се и гръмнала бутилка с пропан-бутан, на 23 ноември в с. Крушовица, в следствие на който трима човека са с опасност за живота, както и причинените значителни материални щети в жилищната постройка, РДПБЗН-Враца напомня:
Пропан-бутана е леснозапалима смес от летливи въглеводороди. Втечнява се при температура 20 – 25 °С и намира широко промишлено и битово приложение като гориво в отоплителните уреди и превозни средства.
За осигуряване на безопасността в помещенията, където живеете, работите или пребивавате, е необходимо спазването на следните правила:
- Дейностите по устройването и техническото поддържане на газовите отоплителни уреди трябва да се извършват САМО от специалисти. Важно правило за ползването им е постоянният контрол за техническата изправност на съоръженията – автоматиката, вентилите и др., осигуряващи нормална работа.
- Необходимо е уредите да са стандартно изпълнение и в никакъв случай да не се използват газови устройства и бутилки със съмнителен произход.
- Отопляваните с газови печки помещения задължително трябва да са с постоянна естествена вентилация.
- Недопустимо е устройването и съхранението на газови бутилки в бани и спални, в помещения под кота нула (мазета, шахти и др.), в близост до различни източници на топлина, както и на места с пряко слънчево нагряване, в гаражи, общи тавани и стълбища.
- Нарушаването на херметичността на газопроводите (маркучите или шланговете) с изтичане на газ в затворено пространство е изключително опасно. С цел установяване на течове на газ у нас към пропан-бутана се добавя мирис на чесън. В случай, че усетите специфичната миризма, веднага затворете вентилите и започнете проветряване на помещението.
- В случай на теч над допустимата концентрация, при източник на запалване с минимална мощност може да се възпроизведе взрив. Ако е тъмно, не палете лампата и не ползвайте открити огнеизточници – запалки, свещи и др. По най-бързия начин изключете електричеството.
- Необходимо е да знаете, че при всяко напълване отново на битовите бутилки с газ на определените за това газостанции се извършва задължителна проверка на годността на съда под налягане. Периодично той трябва да се подлага на проверка от оторизираните за това органи, по специална методика за откриване на скрити дефекти.
- Не пълнете битовите газови бутилки на колонки за зареждане на МПС! Задължително е бутилките да се пълнят до 80% от обема им в специализирани пунктове. При запълване на целия обем се рискува попадане на течна фаза в горелката, което ще предизвика неминуема експлозия.
- Не подгрявайте газовата бутилка при ползване (с открити огнеизточници, поливайки я с топла вода и други източници на топлина), защото рискувате взривяването й при рязкото повишаване на налягането в нея!
- Гаражите за автомобили с автомобилни газови устройства (АГУ) трябва да имат постоянно действаща вентилация.
- Подземните гаражи, в които могат да се паркират автомобили с АГУ, трябва да имат вентилация, осигуряваща най-малко трикратен въздухообмен за час, автоматично задействаща се аварийна вентилация във взривозащитено изпълнение и газсигнализатори!