България няма да премахва сградния фонд по граничните си пунктове. Инфраструктурата ще бъде запазена, защото може да се използва при евентуална нужда от възстановяване на граничния контрол. Това заяви в събота шефът на граничната полиция Антон Златанов. По думите му премахването на пунктовете е било отчетено като грешка от други страни в шенгенската зона.
Предпоследната стъпка
В петък след среща между вътрешните министри на България, Румъния, Австрия и Унгария бе обявено, че страната ни може да се присъедини към зоната за свободно пътуване от началото на 2025 г. Окончателното решение се очаква да бъде взето на среща на вътрешните министри от целия ЕС на 12 декември. Очакванията са България и Румъния да бъдат приети и формално на тази дата.
В събота Златанов коментира, че са „удовлетворени от тази предпоследна стъпка“. По думите му през последната година граничната полиция е положила неимоверни усилия, за да покаже резултати.
"Този напредък отвори всички врати", заяви шефът на граничната полиция.
Граничният контрол с Румъния ще бъде запазен в рамките на шест месеца. Той обаче няма да е стопроцентов както сега. Ще се проверяват само рискови хора и автомобили. По границата с Гърция контрол няма да има. МВР твърди, че ще бъдат въведени "компенсиращи мерки". По думите на вътрешния министър Атанас Илков това означава съвместни патрули по границата, които да проверяват съмнителни хора.
"За да не се създаде усещането, че всеки може да влезе в България без да бъде проверяван", коментира той.
Нашата задача става по-трудна
Задачите на гранична полиция ще станат по-трудни след приемането на страната в Шенген, каза още Илков. Служителите ще трябва да продължат да осъществяват контрол, но незабележимо и без да пречат на свободното движение. Това ще се прави на база оперативни данни и информация от партньорски служби, заяви вътрешният министър.
От началото на следващата година на българо-турската граница ще има допълнителен контингент от 100 гранични полицаи от няколко държави. Румъния ще прати 40 служители, Унгария 25, а Австрия -15. Сформирането на това звено е част от споразумението, с което страната ни се приема в Шенген.
Опашките
Опашките от тирове ще изчезнат от началото на следващата година, увери още вътрешният министър. Според него обаче МВР ще има нужда от средства за купуване на техника, която да се използва при новите. Каква и колко точно пари ще са нужни, засега не е ясно.
Проблемът с опашките от камиони е огромен. След приемането на страната ни в Шенген по въздух и вода многократно бе заявено, че бизнесът губи огромни средства заради сухоземните проверки. При най-натоварените гранични пунктове (например Видин) бяха построени буферни паркинги. Около съоръжението при втория мост над Дунава се разгоря скандал, защото шофьори се оплакаха, че са били принуждавани да спират там и да плащат за престой.
//www.mediapool.bg