България

Църквата почита голяма светица на 24 ноември, спазват се редица традиции и обичаи

  24.11.2024 07:42             
Църквата почита голяма светица на 24 ноември, спазват се редица традиции и обичаи

На 24 ноември църквата почита паметта на голяма светица - св. Екатерина. Имен ден празнуват всички с имената Катя, Катерина, Екатерина, Катрин, Тина. Ето какво задължително трябва да се направи на този празник. 

История на св. Екатерина

Екатерина живяла през 4-ти век и произхождала от богато семейство на владетеля на Александрия от Египет. Момичето притежавало рядка красота и интелигентност. Богати женихи искали ръката й. Но Екатерина заявила, че ще се омъжи само за този, който я превъзхожда по благородство, богатство, мъдрост и красота.

24 ноември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

Веднъж тя срещнала един старец, който й казал, че ще намери годеника си с помощта на иконата на Божията майка. Екатерина се покръстила и дълго се молила пред иконата. Един ден тя сънувала Богородица с Младенеца на ръце - Той й подал пръстен, а когато се събудила, наистина намерила пръстен на ръката си. По това време император Максимин пристигнал в Александрия за езически празник. Уредени били жертвоприношения, включително и човешки. Екатерина отишла при императора, за да го помоли да се откаже от това. Максимин бил поразен от красотата на момичето и се опитал да я върне към езичеството. Но вместо това с проповедите си Екатерина обърнала в християнството 50 от най-умните мъже на империята – за това те по-късно били изгорени.

Самата светица била хвърлена в тъмница, а след това изведена на екзекуция. Според легендата ангел спасил Екатерина. Императрица Августа, придворният Порфирий и 200 войници веднага повярвали в Христос, за което били екзекутирани. Екатерина загинала заедно с тях.

Нейните мощи са пренесени на планината Синай; част от светилището се намира в храма на Синайския манастир през 6 век.

Традиции и обичаи, свързани с празника

На православния празник християните се обръщат с молитва към Света Екатерина - тя се смята за покровителка на брака, булките, бременните и помага при раждане. Те се молят за добър съпруг и добра съпруга, силен брак и искат съвет как да разрешат проблемите в семейството си. Вярващите молят светицата за помощ при отглеждането на деца.

В стари времена на този ден нашите предци палили по три свещи до иконата на светата мъченица.

В нощта на празника момите извършват гадание, свързано с бъдещия им брак - те трябва да отчупят клонка от ябълково дърво и да я поставите под възглавницата, като помолите светицата да им покаже годеника им насън. Известно е и гадаене върху черешова клонка: сутринта трябва да отрежете черешова клонка и да я поставите във вода у дома. Ако черешовите цветове се появят преди 31 декември, това определено е добър знак, което означава, че момичето скоро ще се задоми.

//www.actualno.com



Книгата „Ататюрк. История на идеи“ ще бъде представена в Регионална библиотека "Христо Ботев" на 28 ноември
РИОСВ – Враца проведе открит урок с ученици от СУ „Христо Ботев“ на тема богатствата на резерват „Врачански карст“
Новият български филм "Сватба'' с премиера днес
Интернет – място за забавление, но и място, където дебнат опасности
"Бдин" прибави три точки след 2:0 над "Етър II"
147 години от Освобождението на Козлодуй от османско иго