Събития

Монтана е общината с най-ниски местни данъци и такси в страната

  15.11.2024 12:00             
Монтана е общината с най-ниски местни данъци и такси в страната

Монтана е общината с най-ниски местни данъци в страната. Данък сгради за тази година е 1.72 промила, а данъкът за прехвърляне на собственост - 2.75 ‰. Облагането на превозните средства е 1.22 лв./kW, а патентният данък за търговия на дребно - 5.06 лв. на квадратен метър.

Това става ясно от новото издание на изследването „Регионални профили 2024” на Института за пазарна икономика. 

Ниските местни данъци се отчитат също в Благоевградска област и Ловешка област, а най-високи са в областите Варна, Бургас, София, Русе и Велико Търново.

Много общини вече обявиха, че за 2025 г. планират повишение на местните данъци и такси заради чувствителното покачване на минималната работна заплата и на режийните разходи.  

 "Местните икономики вече са се възстановили след ковид-пандемията. Изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България продължава, като постепенно делът на София в общия БВП на страната намалява. Въпреки това столицата запазва водещата си роля.“,казват от института.

Втората по размер икономика е на Пловдив, а след нея е област Стара Загора.

Областите Видин, Силистра и Добрич остават с най-нисък растеж, което допълнително задълбочава различията в доходите и качеството на живот.

Въпреки разширяването на пазара на труда през 2023 г. някои региони отчитат спад в заетостта сред населението на възраст от 20 до 64 години. Такива области са Враца, Ловеч, Видин и Монтана. В Плевен и Сливен обаче е имало увеличение на заетостта от над 4 п.п. през миналата година. 

Сред ключовите характеристики на успешните региони е и високият дял на висшистите, който е пряко свързан с развитието на високотехнологични дейности с висока продуктивност както в сферата на услугите, така и в индустрията. София води с 54% от населението на възраст от 25 до 64 години с висше образование, следвана от Варна и Пловдив. В по-слабо развитите региони, като Пазарджик и Монтана, този процент е значително по-нисък, което ограничава възможностите за привличане на инвестиции и развитие на иновативни бизнеси.

Демографските показатели се подобряват през 2023 г. в области като Кърджали, Бургас и Варна. В тези региони основна роля имат възстановяването на туризма и ръстът на заетостта в хотелиерския и ресторантьорския бизнес. За разлика от тях, области като Видин и Монтана продължават да губят население. Населението в пенсионна възраст (65+) е значително по-високо във Видин и Габрово, където този дял надхвърля 30%, докато в столицата е най-нисък.

СИТ



Областният управител Николай Николов поздрави кмета на община Оряхово и жителите по повод празника на града
Ученици от СУ "Христо Ботев" Враца посетиха Видин
Опасно време: Враца и Монтана да се готвят за червен код в петък
Ученици от ПГТР Враца пожънаха голям успех на национален конкурс
Ремонтират централния булевард на Монтана с 30 милиона лева
Стартира есенната кампания по залесяване на територията на СЗДП ДП