Събития

Вода в „Среченска бара“ има, не ни застрашава режим

  14.11.2024 08:30             
Вода в „Среченска бара“ има, не ни застрашава режим

„Водата в язовир “Среченска бара“ е 10,7 милиона кубика. Максималният му обем е  15,5 млн. куб. метра и в момента е завирен 68,99 на сто.  Няма опасност от въвеждане на воден режим в селищата на областите Монтана и Враца“, съобщи за „Конкурент“ главният инженер на ВиК – Монтана Людмил Минев.

През последната седмица в Монтана и Враца хората се тревожат, че ще има режим на водата. Това тръгна от интервю на бивш екоминистър, но в думите му нямаше факти. За момента за ограничаване на подаването на вода от „Среченска бара“ към потребителите не се мисли, коментират стопаните на питейния водоем – ВиК – Монтана.

„Влизаме в зимния период. Според прогнозите се очаква сняг по високите места  в Стара планина. Това ще подобри притока в язовира. Надяваме се данните на синоптиците да се сбъднат, но въпреки дългата суша, на този етап за режим не се мисли.“, подчерта инж. Минев.

Водоемът се наблюдава денонощно. Притокът все още, въпреки валежите, е значително по-нисък от разхода. За секунда се вливат 0,193 куб. м вода, т.е. 4 - 5 000 кубика на денонощие, но разходът е 0,602 кубика в секунда, или 55 -  60 000  кубика на денонощие. За месец се изразходват над 1,2 милиона кубика вода за нуждите на Монтана, Враца, Вършец, Берковица и още над двайсет населени места.

Ако количеството вода в „Среченска бара“ падне до 8 милиона кубика, тогава вече трябва да се мисли с перспектива - какво ще бъде след шест месеца, казват специалистите.

През януари 2013 година нивото на водоема падна до 5,6 милиона кубика. Тогава Монтана беше с режим.  Аналогична бе ситуацията и през 2012 година, но във водоема имаше едва 3,9 милиона кубика. Много строг режим имаше също през 2000 година. Чешмите пресъхваха за 14 часа в денонощието. Вода се пускаше от 5 до 9 и от 17 до 23 часа.

В момента в област Монтана има няколко селища  с частично ограничено водоподаване. Те са в планинските райони и се  захранват от речни водохващания. Това са селата Главановци в община Георги Дамяново и Железна в община Чипровци.

Три населени места в област Монтана са на постоянен воден режим заради завишено съдържание на арсен във водата - Кобиляк, Громшин и Бели брод в община Бойчиновци. Там ежедневно от години към хората пътуват водоноски.

Заради сушата доста е намаляло и нивото на язовир „Огоста“ над Монтана. Данните на екоминистерството показват, че в огромния водоем сега има едва 174 милиона кубика вода, при максимален обем от 506 милиона кубика. Язовирът е пълен на по-малко от 35 на сто от максимума си. Най-ниска е била водата в „Огоста“ през януари 2020 година – 155 милиона кубика.



Кога започва ретроградният Меркурий през ноември
Талантлива видинчанка грабна златен медал по BJJ
Враца събра легендите на българския баскетбол
Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца
Младежки център-Враца организира кампания в областта на зависимостите
Призови места на Ученически спортни игри за Средно училище "Васил Кънчов"