Събития

Учители от ППМГ “Акад. Иван Ценов“- Враца надградиха уменията си в областта на СТЕАМ педагогиката в Португалия

  12.11.2024 10:30             
Учители от ППМГ “Акад. Иван Ценов“- Враца надградиха уменията си в областта на СТЕАМ педагогиката в Португалия

В изпълнение на проект № 2024-1-BG01-KA121-SCH-000202833 по Еразъм Акредитация за училищно образование, учители от гимназията взеха участие в наблюдение на STEАM уроци и занятия на клуб по роботика. Наблюдението на проведените учебни часове и споделянето на опит в областта на природните науки и роботиката се проведе в училище „Escola Basica Integrada de Angra do Heroismo“, гр.Ангра ду Йероишмо, Португалия. По време на визитата си представителите на нашето училище г-жа Пепа Павлова, г-жа Калина Николова и г-жа Ани Павлова бяха гости в часове по Информационни и комуникационни технологии и Компютърно мислене . Акценти в тези часове бяха задачи, свързани с въведение в роботиката и програмирането и запознаване с логическото мислене, което стои зад програмирането, а именно как компютрите „мислят“ чрез създаване на кодове, функции и модели.

Българските учители се запознаха и с дейността на клуба по роботика в португалското училище. Интересна беше изложбата на изработени от учениците роботи, оборудвани с Микробит платки със сензори за движение. Изработката на роботите от материали за рециклиране демонстрира пример за усвояване не само на цифрови умения от страна на учениците, но и повишаване на техните зелени умения. Други дейности на клуба включваха изработването на умна къща с.Ардуино, както и работа с комплекти за програмиране с Python и Scratch.

В програмата на мобилността беше включен и урок на тема „Физични и химични свойства на минералите“, който показа екипност в работата на португалските ученици, които имаха за задача да опишат различни видове минерали по отношение на техния цвят, твърдост, блясък, яркост и магнетизъм.

Интересни идеи бяха заимствани и от посещението в Научния център на град Ангра. Увлекателен беше експериментът „Фигурите на Хладни“ за изследване на вибриращи плочи и изчисляване скоростта на звука. Друг експеримент, в който чрез различни филтри се изследва абсорбцията на ултравиолетовата радиация – трансмисия, дава възможност да насочим вниманието на децата към явлението „Озонова дупка“. Забавно беше и наблюдението на видимия спектър на светлината чрез инструмент, състоящ се от оптични прозорци включващи светлина и дифракционни мрежи. Модул „Радиация“, предостави няколко интерактивни преживявания, доказващи, че капацитетът на термалната абсорбция зависи от цвета на материала. Участниците бяха заинтригувани от експеримент, използващ различни филтри за изследване на трансмисията и абсорбцията на различни видове радиация. Експериментът позволява да се провери абсорбцията на инфрачервената радиация, за да се направи връзка с явление, което възниква в атмосферата , наречено „Парников ефект“.

По повод Международната седмица на космоса 4 – 10 Октомври, българският екип от учители проведе урок на тема „Къде е ISS?“ Португалските ученици се запознаха с размера на Международната космическа станция, скоростта, с която се движи и времето, за което прави обиколка около нашата планета.

Очакваме успешно реализираната мобилност по Програма Еразъм+ да допринесе за развитието на практически умения в областта на науката и информационните технологии и да помогне на учениците да се ориентират в съвременния цифров свят.

 



Областният управител Николай Николов поздрави кмета на община Оряхово и жителите по повод празника на града
Ученици от СУ "Христо Ботев" Враца посетиха Видин
Опасно време: Враца и Монтана да се готвят за червен код в петък
Ученици от ПГТР Враца пожънаха голям успех на национален конкурс
Ремонтират централния булевард на Монтана с 30 милиона лева
Стартира есенната кампания по залесяване на територията на СЗДП ДП