Бизнесът в Северозапада през следващата година ще има необходимост от 11 064 работници и специалисти. Това показват резултатите от проучването на потребностите от работна сила, което Агенцията по заетостта проведе, съвместно с областните комисии по заетост.
Във Видинско се търсят 1530 души, в Монтанко – 3816, а в област Враца – 5718.
Общо на българския бизнес ще са необходими близо 262 000 работници и специалисти.
В област Монтана около 600 души са необходими за държавното управление. Индустриалните дружества са заявили 1880 места. Над 220 човека трябват за строителството, толкова са нужните застрахователи и финансисти, както също селскостопански работници, а 670 - за транспорта, търговията, ресторантьорството и хотелиерството. Сред най-търсените в областта специалности са шивач, машинен оператор, машинен техник, монтьор на транспортна техника, готвач, икономист, работник в заведенията за хранене и развлечения, строител, електротехник, заварчик.
Монтана е сред единайсетте области, където отчетено нарастване на заявените потребности от работна сила спрямо изтеклата 2023 г. Тя се нарежда трета с повишение от 43,1 на сто. На първите две места са Сливен (ръст със 151,4%) и столицата (+77 %).
В Монтана 30 на сто от работодателите посочват липсата на мотивация сред търсещите работа да заемат свободните позиции. Предприемачите изтъкват, че трудно намират готвачи, машинни оператори, заварчици, електро- и авиационни техници.
Всеки четвърти работодател поставя на първо място личностната и социална компетентност като решаващ фактор за успеха на бизнеса.
През идната година фирмите ще търсят повече специалисти с квалификация. Най-исканите ще са строители, шивачи, готвачи, оперативни счетоводители, строителни техници. При висшистите ще са най-необходими учители, медицински сестри, шофьори, лекари, машинни инженери, преподаватели, фармацевт.
Проучването показва, че у нас 49 764 работници без специалност ще са нужни в различните сектори на икономиката. Сред най-търсените работници без квалификация, са тези, в добивната промишленост и строителството, следва преработващата промишленост и помощниците при приготвяне на храни.
“Според проучването в средносрочен план, тоест в близките от 3 до 5 години, търсените специалисти с висше образование ще бъдат 226 864. Трите най-търсени професионални направления са Педагогика, Икономика и Социални дейности. През следващите години българският бизнес ще се нуждае и от 255 864 специалисти със средно образование. Най-необходими ще са специалистите в търговията на едро и дребно, строителството, маркетинг и реклама, счетоводство и данъчно облагане”, обобщават анализаторите.
СИТ