Част от закритото преди десетилетия военно летище в монтанското село Габровница става една от шестте бази на въздушните линейки. Там ще има вертолетно летище, хангар, спомагателни помощения с административна сграда и склад.
Министерството на здравеопазването вече избра изпълнителите, които трябва да изградят шестте оперативни бази в страната за новите медицински хеликоптери. Пет от базите – в София, Плевен, Сливен, Търговище и тази в Габровница – ще се строят от един и същ изпълнител – консорциум, който участват две компании с опит в строителството и проектиране на пътища. Само тази в Пловдив ще се изпълнява от друга фирма.
Базите са от изключително значение, тъй като ще станат дом на медицинските хеликоптери, които ще излитат от тях при изпълнение на мисиите по спешна помощ. Местоположенията им са стратегически определени, за да покриват територията на цялата страна, така че хеликоптерите да осигурят медицинска помощ в т.нар. „златен час“.
Базите са в София – Летище София, Пловдив – Летище Пловдив, Плевен – летището в Долна Митрополия, Сливен – летище „Бършен“, Търговище – летището в Буховци и Монтана – бившата военно-въздушна база в Габровница.
За базите в София, Плевен, Сливен, Търговище и Габровница на първо място е класиран Консорциум „Белстрой Инженеринг АМ“ със 100 точки. В него участват „Панов“ ЕООД, „Балкански“ ООД, както и „Автомагистрали – Черно море“ АД и „Виа Про Инженеринг“. Последните две компании са изпълнители по обществени поръчки за строителство и проектиране на пътища в страната.
За изпълнител на базата в Пловдив е избрана компанията „Билдком БГ“ ЕООД с предложена цена от малко над 1.3 млн. лв. без ДДС.
От състезанието са отстранени две компании – „Електролукс Табаков и Синове“ ООД и „ГБС Енерджи Сълюшънс“ ЕАД. „Електролукс Табаков и Синове“ ООД е подала жалба в КЗК срещу решението за избор на изпълнители.
Министерство на здравеопазцването е подало в началото на тази седмица инвестиционно намерение в РИОСВ – Монтана за изготвяне на ОВОС за строителството на базата в Габровница.