Днес е Архангелова или още Мъжка задушница. Тя се отбелязва в съботата преди Архангеловден и е известна като Велика задушница. В миналото този ден е бил посветен на почитта към загиналите в битки мъже. Освен традиционното почитане на починалите близки и роднини, на този ден се отдава почит и на ангелите, защото според християнството те играят важна роля в живота ни. Седем на брой, всеки човек има свой ангел, начело с Архангел Михаил, който се смята за техен водач. Михаил пази душите и ги защитава от злото. Затова на този ден се оказва почит на него и на останалите ангели, които са подпомогнали душите на нашите близки да извървят своя път.
Какво се прави на Архангелова задушница:
- Посещаваме църквата или гробовете на нашите починали близки.
- По стара традиция най-възрастната жена в семейството прелива червено вино над съответното място на гроба, където трябва да е главата на покойника.
- Освен традиционното раздаване на варено жито и обреден хляб, на някои места в България се раздава сол и брашно между близките/съседите. Причината за това е, че чрез тях се пречиства починалото лице от натрупаните му грехове.
- Подавките е добре да съдържат повече плодове и сладки изделия. В някои райони на страната добавят парче салам или кашкавал.
На обща трапеза се събира цялото семейство, за да почете паметта на починалите. Най-често ястията са седем, като задължително присъства любима гозба на починалия.
На Архангелова задушница не се организират празници и забавления.
Това са основните традиции, които се спазват на този ден, но главното е да отдадем почит на паметта на нашите починали близки хора. Не е задължително да следваме стриктно всеки ритуал, а по-скоро да си спомним хубавите моменти, споделени с нашите починали близки.
В календара на правоследните християни има три задушници - Голяма задушница, Черешова задушница и Архангелова задушница.
СИТ