Той е Димитър Петров. От Монтана. Израснал в семейство на прависти, логично също е правист. В момента е юрист в Столичен общински съвет, докторант по Конституционно право в Софийски университет „Св. Климент Охридски”.
Но Митко не е просто един млад юрист, който се усъвършенства, Митко е момчето, което се вълнува от история, политика, спорт. Колекционира историческа литература, чете и е председател на Съюза на младите писатели.
Митко е автор на три исторически книги, издадени през последните четири години. Първите две са книги-игри, точно на 1 ноември, представя третата си книга „Герои на три епохи – кратки очерци на 50 значими личности от българското минало“.
Димитър Петров не просто пише и чете, той обикаля училищата в цялата страна, среща се с деца и млади хора и пали у тях любопитството към българската история.
Първите си книги-игри – „Тервел – роденият да побеждава” и „Ивайло – добрият цар” Димитър Петров издава с помощта на своите приятели от сдружение „Българска история“.
Искрата на любовта към българската история у Митко запалил дядо му. От малък пък бил фен на книгите – игри. Престрашил се да пише, когато влязъл в юридическия факултет на Софийския университет. Тогава става част от екипа на сдружение „Българска история“. Там намира подкрепа и куража да създаде книга – игра.
„Тервел – роденият да побеждава“ се появява в средата на 2020 година. През лятото на 2022 г. на бял свят се идва и „Ивайло – добрият цар“, втората книга на Митко, а предговорът пише проф. Пламен Павлов. Неслучайно избира точно кан Тервел и цар Ивайло. Първият, защото съвсем заслужено е титулуван „Спасител на Европа“ заради решителната си намеса в арабо-византийската война от 717-718 г., а вторият – заради блестящите си умения на пълководец, проявени в множество успешни сражения срещу страховитите за цяла Европа татарски орди и всяващата векове наред респект византийска армия.
„Безспорно кан Крум, цар Симеон, цар Иван Асен II, са постигнали изключителни успехи в национален и в международен план. Но за тях са изписани стотици, ако не и хиляди страници, като вече почти всеки втори човек в България знае или поне е чувал за „Златния век“, за чашата на кан Крум, направена от черепа на сразения император Никифор I Геник, или за браковете на цар Иван Асен II, пресъздадени и в популярен български филм. И сякаш в тяхната сянка остават други наши владетели, постигнали значителни успехи, надхвърлящи границите на българската държава и оставили траен отпечатък в световната история. Несъмнено такива владетели са кан Тервел и цар Ивайло“, казва в интервю Митко.
В книгите си за двамата владетели е успял да помести абсолютно всички факти, които са известни за тях, като е стъпил на изследвания на авторитетни български историци като акад. В. Гюзелев, проф. Й. Андреев, проф. Пл. Павлов и много други. С безценната помощ на литературния редактор Станимира Вътева и историческия консултант Веселин Асенов книгите добиват завършен вид чрез надграждането на текста и привеждането на сюжета максимално близо до случилото се в онези далечни времена.
„Когато гостувам в училища из цялата страна, за да разказвам за своите книги-игри, всеки път подчертавам, че те са отлично средство както за забавление, така и за развиване на полезни умения като концентрация, съобразителност и логическо мислене. Дават и много полезни знания за родното ни минало, които всички ние сме длъжни да знаем и помним. Усилията ми са съсредоточени в това да докажа, че книгите-игри са прекрасна алтернатива на компютърните и мобилните игри, поради което следва да получат по-голямо внимание от литературната публика и от издателствата у нас.“, казва Димитър.
Днес той представя в Монтана „Герои на три епохи – кратки очерци на 50 значими личности от българското минало“, издадена със съдействието на неговия приятел и съмишленик Пламен Танев и неговата електронна платформа с образователна мисия „IRead.IQnow“. Произведението е продължение на общия им продукт „Исторически карти за малки и големи – 30 личности от вечната памет на България“, който през последната година навлезе в стотици български домове, училища и детски градини, за да послужи за възпитание към родолюбие на малки и големи. Книгата събира на едно място биографиите на 50 личности от три епохи – Средновековие, Възраждане и Трета българска държава. Корицата е дело на художничката Кристина Каменова по концепция на Пламен Танев и обобщава представата на екипа за ползата от историята – като онзи лъч светлина, който е способен да съхрани българския дух във всеки дом и който, преплетен с лъчите, излизащи от другите домове, в които историята е на почит, приема образа на българския лъв, възкръснал от пепелта.
„Защото, както заключва Пламен в предговора, книгата е отпечатък на нашия общ морален дълг към Родината, за да не се забравя, че българските духовни граници никога няма да влязат в оковите на безвремието.“, казва 25-годишният будител Димитър Петров.
СИТ