Интервю Събития

Инж. Снежина Цветанова: "За нас е отговорност, мотивация и стимул за качествено образование

  31.10.2024 08:30             
Инж. Снежина Цветанова: \

Инж. Снежина Цветанова Иванова, директор на Професионална гимназия по ядрена енергетика “Игор В. Курчатов” – Козлодуй. Завършила е Техническия университет – София, филиал Сливен, със специалност Електротехника – инженерна педагогика през 1994 г. През 1997 г. завършва   СУ „Св. Климент Охридски“ – специалност математика и информатика, а  през 2020 г. придобива специалност Психология. Има Първа професионално квалификационна степен. Цялата й кариера е в сферата на образованието, като  от 1997 г. била учител, зам. директор и директор на основно училище. От 2015 г. е директор на ПГ по ЯЕ „Игор В. Курчатов“ - Козлодуй. Носител е на почетно отличие “Неофит Рилски“,  участвала  е  в международни  конференции и има публикации в списание „Професионално образование“.  Носител е на "Почетен плакет на община Козлодуй"  за значителен принос  в развитието на образованието в община Козлодуй. На Ден на енергетика,  инж. Снежина Цветанова заслужено  бе номинирана с приза „Жена-енергия 2022” на Сдружение “Жените в ядрената  индустрия – България” .

Уважаема  инженер Цветанова, кога бе създаден Техникум по ядрена енергетика в град Козлодуй  “Игор В.Курчатов”. Колко са  завършилите професионално образование през тези години?

През 1974 г. със заповеди на министрите на образованието и енергетиката, със съдействието на Атомната централа, Общинският съвет на град  Козлодуй и отдел „Народна просвета“ при Окръжния народен съвет  – Враца, се създават Техникум по ядрена енергетика в град Козлодуй, който от 2003 г.  е  Професионална гимназия по ядрена енергетика “Игор В.Курчатов”. За тези почти 50 години гимназията е дала професионално образование на  над 70 000 ученици.

Какви са специалностите в Професионалната гимназия по ядрена енергетика “Игор В. Курчатов” в Козлодуй.  Коя специалност  е привлекателна и учениците имат по голям интерес да изучават  предвид региона?

През учебната 2023/2024 г, а и от 5 години назад в гимназията се обучават ученици в 5 специалности в 2 професионални направления. Направленията са фундаментални за икономиката на България. Те са „ Електротехника и енергетика“ и „Електроника“, „Автоматика“, „Комуникационна и компютърна техника“. Специалностите, в които предлагаме обучение, са „Компютърна техника и технологии“, „Електроенергетика“, „Ядрена енергетика“, „Топлотехника - топлинна, климатична, вентилационна и хладилна“ и „Управление на радиоактивни отпадъци“. В момента обучаваме 320 ученици в 5 випуска от 8 – 12 клас.

Най-голям е интересът към специалността „Ядрена енергетика“, което предвид региона и АЕЦ е обяснимо. Привлекателна специалност е и „Управление на радиоактивни отпадъци“ – одобрена през 2019 година в сътрудничество с Държавно предприятие радиоактивни отпадъци. Учениците, които обучават в специалност „Ядрена енергетика“ участват в стипендиантска програма, осигурена от „АЕЦ – Козлодуй", като за периода на обучение, в зависимост от постигнатите резултати, получават месечна стипендия. Разбира се, специалностите "Топлотехника", "Компютърна техника" и "Електроенергетика" също са желани, тъй като имат широко приложение и дават възможности за работа по професии, които са широко разпространени и извън сферата на енергетиката.

Колко ученици се обучават и колко квалифицирани педагогически специалисти преподават в гимназията? От кои общини и други области пътуват ученици?  

Учениците през 2023/2024 година са 320, като за тяхното образование полага грижи екип от 30 квалифицирани педагогически специалисти. Към предлаганите специалности за обучение има интерес както ученици от града и близките населени места, така и от други общини и области. Обучаваме ученици от Оряхово, Лом, Габрово и Сливен. Пътуващите ученици са повече от 65% от общият брой.

Кои са Вашите партньори, с които провеждате дуална форма на обучение?

Наши партньори са „АЕЦ – Козлодуй“ ЕАД , ДП РАО. От 2020 г. провеждаме дуална форма на обучение, като тази 2023/2024 година първите 36 ученици са 11 клас и се обучават в реална работна среда в „АЕЦ – Козлодуй“ ЕАД.

Инж. Цветанова, от месец май 2023 г. Вашата Професионална гимназия по ядрена енергетика е една от 28-те избрани в страната да бъде със статут на Център за високи постижения. Каква е целта  на статута?

Целта е повишаване на конкурентоспособността и развитието на партньорските взаимоотношения между професионалните гимназии, университетите, местните власти, образователните институции и компаниите. Това е голямо признание за ПГЯЕ „Игор В. Курчатов“ - Козлодуй. Благодаря за  доверието и подкрепата на МОН, РУО Враца и разбира се, на всички колеги, ученици и партньори! Започваме изграждането на Център за високи постижения в гимназията. Това ще даде възможност за осигуряване на модерно и иновативно образование и обучение за професиите в областта на енергетиката, която е важна за региона и за страната като цяло. Ще се организират дейности за  повишаване квалификация на учители и преподаватели в партньорство с бизнеса и с фокус дигитализация. Дейностите включват още разширяване партньорството между гимназията с работодателите и с висшите учебни заведения със сходна насоченост, обмяна на добри практики с професионални центрове от други държави и обучение на педагогически екипи. За нас това е отговорност и мотивация да превърнем гимназията в привлекателен център за обучение.  Да отговорим на съвременните изисквания за качество и да подготвим конкурентноспособни кадри за пазара на труда. Също така центърът ще даде възможност за продължаващо професионално образование и обучение. Едни от критериите за избор на гимназия, която ще изгради център за високи постижения са - успех на учениците на ДИППК, осъществяване на държавен план – прием и  провеждане на дуално обучение.

Вашите ученици печелят призови и международни национални състезания в областта на техниката. Кои са "виновниците" за тези успехи? По кои проекти и програми работите?

В почти половинвековната история на училището имаме много поводи за гордост. На първо място, естествено, е плодът на всекидневния труд – постиженията на нашите ученици. Те печелят призови места на международни и национални състезания в областта на техниката. „Виновници“ за това са техните учители – професионалисти, които постоянно се квалифицират и им служат за пример.  Професионалната гимназия работи активно по програми и проекти на МОН и по Програма „Еразъм +“. И на последно, (но не по значение) място, гордост са нашите обновени кабинети по професионална подготовка, които дават много добри възможности за овладяване на практически знания и умения и за реализиране на интелектуалните мечти на нашите възпитаници.

Какво бихте препоръчали на младите хора, т.е. на учениците, относно професионалното обучение в ПГ по ЯЕ "Игор В.Курчатов" – Козлодуй?

Трябва да отбележа, че съвременните деца са умни, интелигентни и борбени и ако бъдат правилно насочени в професионални направления,  страната няма да има проблем с осигуреността на работна ръка. Професионалното образование дава не само диплома и свидетелство за професионална квалификация. То предлага и най – бързо реализиране на добавена стойност. Веднага след приключване професионална гимназия - младите хора могат да започнат своята реализация.

Нашият учителски екип се стреми да подготви учениците в технически специалности, като предаде знания, умения и ключови компетентности по изучаваните дисциплини. Затова и  усилията ни са насочени към „улавяне на сигналите“ на пазара, за да можем ние, учителите, да предоставим на бизнеса мотивирани и обучени млади хора.

Как оценявате  сътрудничеството между образованието и бизнеса – на гимназия "Игор В.Курчатов" с „АЕЦ  Козлодуй" ЕАД?

Безспорно връзката  между образованието и бизнеса е много важна и полезна. Тясното сътрудничество между предприятията и образователните институции ще позволят много добра подготовка на учениците. Практическото обучение, съчетано с теоретични знания, води до формиране на цялостно професионално и личностно  израстване.

В тази връзка искам да отбележа, че ние, като Професионална гимназия, ценим високо сътрудничеството с „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД.  Атомната електроцентрала е добрият пример за връзката на образованието с бизнеса. С въвеждането на дуалната форма на обучение, нашето учебно заведение  започна промяната в образованието на по - високо професионално ниво. Сигурна съм, че партньорството между „АЕЦ Козлодуй“ и Професионалната гимназия по ядрена енергетика ще утвърди качеството на образование и сигурността за професионална реализация. Благодаря за добрата комуникация !

Вие сте номинирана и сте будител. Какво ще пожелаете на всички дейци на културата и образованието за Деня на будителя?

Уважаеми дейци на културата и просветата! Честит празник на народните будители! Нека да възпитаваме младите хора като достойни и горди наследници на българската духовност и традиции! Позволете ми да Ви поздравя с този съкровен български празник и да Ви пожелая здраве, сили, късмет и много успехи! Да пазим  духа на Ботев и Левски чист и неопетнен! Честит празник!

Инж.Цветанова, нека огънят във Вас винаги да гори! Благодаря Ви!

Румяна Георгиева



Тежка катастрофа на пътя Чирен – Враца, загина 18-годишен ученик
Разследват смъртта на 56-годишна жена в с. Добролево
Изложба за Архитект Атанас Тасев гостува в къща музей „Иван Вазов” – Берковица
Подпалиха контейнер за зелени отпадъци в Чирен, от кметството призовават да не се хвърля пепел в кафявите кофи
Санкционираха лица за изхвърляне на отпадъци
В село Ослен посрещат Коледа с ремонтиран салон в старото училище