Интервю Събития

Инж. Снежина Цветанова: "За нас е отговорност, мотивация и стимул за качествено образование

  31.10.2024 08:30             
Инж. Снежина Цветанова: \

Инж. Снежина Цветанова Иванова, директор на Професионална гимназия по ядрена енергетика “Игор В. Курчатов” – Козлодуй. Завършила е Техническия университет – София, филиал Сливен, със специалност Електротехника – инженерна педагогика през 1994 г. През 1997 г. завършва   СУ „Св. Климент Охридски“ – специалност математика и информатика, а  през 2020 г. придобива специалност Психология. Има Първа професионално квалификационна степен. Цялата й кариера е в сферата на образованието, като  от 1997 г. била учител, зам. директор и директор на основно училище. От 2015 г. е директор на ПГ по ЯЕ „Игор В. Курчатов“ - Козлодуй. Носител е на почетно отличие “Неофит Рилски“,  участвала  е  в международни  конференции и има публикации в списание „Професионално образование“.  Носител е на "Почетен плакет на община Козлодуй"  за значителен принос  в развитието на образованието в община Козлодуй. На Ден на енергетика,  инж. Снежина Цветанова заслужено  бе номинирана с приза „Жена-енергия 2022” на Сдружение “Жените в ядрената  индустрия – България” .

Уважаема  инженер Цветанова, кога бе създаден Техникум по ядрена енергетика в град Козлодуй  “Игор В.Курчатов”. Колко са  завършилите професионално образование през тези години?

През 1974 г. със заповеди на министрите на образованието и енергетиката, със съдействието на Атомната централа, Общинският съвет на град  Козлодуй и отдел „Народна просвета“ при Окръжния народен съвет  – Враца, се създават Техникум по ядрена енергетика в град Козлодуй, който от 2003 г.  е  Професионална гимназия по ядрена енергетика “Игор В.Курчатов”. За тези почти 50 години гимназията е дала професионално образование на  над 70 000 ученици.

Какви са специалностите в Професионалната гимназия по ядрена енергетика “Игор В. Курчатов” в Козлодуй.  Коя специалност  е привлекателна и учениците имат по голям интерес да изучават  предвид региона?

През учебната 2023/2024 г, а и от 5 години назад в гимназията се обучават ученици в 5 специалности в 2 професионални направления. Направленията са фундаментални за икономиката на България. Те са „ Електротехника и енергетика“ и „Електроника“, „Автоматика“, „Комуникационна и компютърна техника“. Специалностите, в които предлагаме обучение, са „Компютърна техника и технологии“, „Електроенергетика“, „Ядрена енергетика“, „Топлотехника - топлинна, климатична, вентилационна и хладилна“ и „Управление на радиоактивни отпадъци“. В момента обучаваме 320 ученици в 5 випуска от 8 – 12 клас.

Най-голям е интересът към специалността „Ядрена енергетика“, което предвид региона и АЕЦ е обяснимо. Привлекателна специалност е и „Управление на радиоактивни отпадъци“ – одобрена през 2019 година в сътрудничество с Държавно предприятие радиоактивни отпадъци. Учениците, които обучават в специалност „Ядрена енергетика“ участват в стипендиантска програма, осигурена от „АЕЦ – Козлодуй", като за периода на обучение, в зависимост от постигнатите резултати, получават месечна стипендия. Разбира се, специалностите "Топлотехника", "Компютърна техника" и "Електроенергетика" също са желани, тъй като имат широко приложение и дават възможности за работа по професии, които са широко разпространени и извън сферата на енергетиката.

Колко ученици се обучават и колко квалифицирани педагогически специалисти преподават в гимназията? От кои общини и други области пътуват ученици?  

Учениците през 2023/2024 година са 320, като за тяхното образование полага грижи екип от 30 квалифицирани педагогически специалисти. Към предлаганите специалности за обучение има интерес както ученици от града и близките населени места, така и от други общини и области. Обучаваме ученици от Оряхово, Лом, Габрово и Сливен. Пътуващите ученици са повече от 65% от общият брой.

Кои са Вашите партньори, с които провеждате дуална форма на обучение?

Наши партньори са „АЕЦ – Козлодуй“ ЕАД , ДП РАО. От 2020 г. провеждаме дуална форма на обучение, като тази 2023/2024 година първите 36 ученици са 11 клас и се обучават в реална работна среда в „АЕЦ – Козлодуй“ ЕАД.

Инж. Цветанова, от месец май 2023 г. Вашата Професионална гимназия по ядрена енергетика е една от 28-те избрани в страната да бъде със статут на Център за високи постижения. Каква е целта  на статута?

Целта е повишаване на конкурентоспособността и развитието на партньорските взаимоотношения между професионалните гимназии, университетите, местните власти, образователните институции и компаниите. Това е голямо признание за ПГЯЕ „Игор В. Курчатов“ - Козлодуй. Благодаря за  доверието и подкрепата на МОН, РУО Враца и разбира се, на всички колеги, ученици и партньори! Започваме изграждането на Център за високи постижения в гимназията. Това ще даде възможност за осигуряване на модерно и иновативно образование и обучение за професиите в областта на енергетиката, която е важна за региона и за страната като цяло. Ще се организират дейности за  повишаване квалификация на учители и преподаватели в партньорство с бизнеса и с фокус дигитализация. Дейностите включват още разширяване партньорството между гимназията с работодателите и с висшите учебни заведения със сходна насоченост, обмяна на добри практики с професионални центрове от други държави и обучение на педагогически екипи. За нас това е отговорност и мотивация да превърнем гимназията в привлекателен център за обучение.  Да отговорим на съвременните изисквания за качество и да подготвим конкурентноспособни кадри за пазара на труда. Също така центърът ще даде възможност за продължаващо професионално образование и обучение. Едни от критериите за избор на гимназия, която ще изгради център за високи постижения са - успех на учениците на ДИППК, осъществяване на държавен план – прием и  провеждане на дуално обучение.

Вашите ученици печелят призови и международни национални състезания в областта на техниката. Кои са "виновниците" за тези успехи? По кои проекти и програми работите?

В почти половинвековната история на училището имаме много поводи за гордост. На първо място, естествено, е плодът на всекидневния труд – постиженията на нашите ученици. Те печелят призови места на международни и национални състезания в областта на техниката. „Виновници“ за това са техните учители – професионалисти, които постоянно се квалифицират и им служат за пример.  Професионалната гимназия работи активно по програми и проекти на МОН и по Програма „Еразъм +“. И на последно, (но не по значение) място, гордост са нашите обновени кабинети по професионална подготовка, които дават много добри възможности за овладяване на практически знания и умения и за реализиране на интелектуалните мечти на нашите възпитаници.

Какво бихте препоръчали на младите хора, т.е. на учениците, относно професионалното обучение в ПГ по ЯЕ "Игор В.Курчатов" – Козлодуй?

Трябва да отбележа, че съвременните деца са умни, интелигентни и борбени и ако бъдат правилно насочени в професионални направления,  страната няма да има проблем с осигуреността на работна ръка. Професионалното образование дава не само диплома и свидетелство за професионална квалификация. То предлага и най – бързо реализиране на добавена стойност. Веднага след приключване професионална гимназия - младите хора могат да започнат своята реализация.

Нашият учителски екип се стреми да подготви учениците в технически специалности, като предаде знания, умения и ключови компетентности по изучаваните дисциплини. Затова и  усилията ни са насочени към „улавяне на сигналите“ на пазара, за да можем ние, учителите, да предоставим на бизнеса мотивирани и обучени млади хора.

Как оценявате  сътрудничеството между образованието и бизнеса – на гимназия "Игор В.Курчатов" с „АЕЦ  Козлодуй" ЕАД?

Безспорно връзката  между образованието и бизнеса е много важна и полезна. Тясното сътрудничество между предприятията и образователните институции ще позволят много добра подготовка на учениците. Практическото обучение, съчетано с теоретични знания, води до формиране на цялостно професионално и личностно  израстване.

В тази връзка искам да отбележа, че ние, като Професионална гимназия, ценим високо сътрудничеството с „АЕЦ Козлодуй“ ЕАД.  Атомната електроцентрала е добрият пример за връзката на образованието с бизнеса. С въвеждането на дуалната форма на обучение, нашето учебно заведение  започна промяната в образованието на по - високо професионално ниво. Сигурна съм, че партньорството между „АЕЦ Козлодуй“ и Професионалната гимназия по ядрена енергетика ще утвърди качеството на образование и сигурността за професионална реализация. Благодаря за добрата комуникация !

Вие сте номинирана и сте будител. Какво ще пожелаете на всички дейци на културата и образованието за Деня на будителя?

Уважаеми дейци на културата и просветата! Честит празник на народните будители! Нека да възпитаваме младите хора като достойни и горди наследници на българската духовност и традиции! Позволете ми да Ви поздравя с този съкровен български празник и да Ви пожелая здраве, сили, късмет и много успехи! Да пазим  духа на Ботев и Левски чист и неопетнен! Честит празник!

Инж.Цветанова, нека огънят във Вас винаги да гори! Благодаря Ви!

Румяна Георгиева



Честит Ден на българската адвокатура!
Времето за днешния ден
Хороскоп за петък 22 ноември 2024
Областният управител Николай Николов поздрави кмета на община Оряхово и жителите по повод празника на града
Ученици от СУ "Христо Ботев" Враца посетиха Видин
Опасно време: Враца и Монтана да се готвят за червен код в петък