Събития

Димитровден е, Свети Димитър води зимата

  26.10.2024 07:30             
Димитровден е, Свети Димитър води зимата

Димитрий Солунски бил християнин от град Солун. Димитрий е отгледан в богато семейство на чиновник. Родителите били тайни християни и научили сина си да вярва в Бог, Исус Христос. Заради вярата му римският император Максимилиан издал заповед за хвърлянето му в затвора. В затвора Димитрий благословил младия воин Нестор да се бие с императорския фаворит. И той спечели, което силно разгневило императора. Владетелят заповядал смъртта на Нестор и Димитрий. Тялото на Димитрий било тайно погребано от солунските християни. По-късно над гроба му е построена църква - базиликата "Свети Димитър". Най-често Свети Димитър е изобразен на кон, убиващ Лий – символ на неверника-антихрист.

Народни традиции на Димитровден

Димитровден се счита за началото на студения сезон. Хората са казвали: „Св. Георги води лятото, а Св. Димитър зимата“. След празника предците ни вече не изкарвали добитъка на паша и не работели на полето. И овчарите празнували началото на почивката. В деня на Свети Димитър се уговарят сватби и годежи.

От Димитровден до Гергьовден и от Гергьовден до Димитровден – така групирали българите сезоните.  Времето от Димитровден до Никулден народът нарича „Сиромашко лято“.

Около Димитровден завършвали и строежите на нови къщи. По традиция стопаните дарявали зидарите, а баш-майсторът казвал дюлгерски благослов за здраве и берекет в новия дом. Обичаят изисквал, стопаните на новата къща да заколят бял овен и да поканят цялото село за освещаването на дома. Поради тази причина на този ден празнуват и строителите.

На деня на светията, стопаните се разплащат и разпускат наетите от Гергьовден работници, овчари и ратаи. На места този празник се нарича Разпуст, а на най-грижовните ратаи стопаните дарявали кат нови дрехи, овен или агънце.

Димитровден е изпълнен с много гадания за предстоящата зима и година - ако месечината е пълна – пълен ще бъде и кошерът с мед и ще се роят пчелите. Вечерта срещу празника, овчарите хвърляли в кошарата една тояга. Ако на сутринта овцете са лежали на нея, се смятало, че зимата ще е дълга, тежка и студена.
Характерно е и обредното гадаене по първия гост, стъпил в дома /полазник/, добър и заможен ли е гостът, такава ще е и годината.

По стар обичай на имен ден се ходи неканен и се носят бели цветя за именика, за да е блага зимата. Цветята се увиват с ален конец, за да са здрави имениците цяла година.

Според народните традиции съботата преди Димитровден е на голяма почит. Нарича се Димитровска събота. Това е една от поменалните съботи, в които се поменават починали близки. Този ден се смята за есенно погребение. Вярващите отиват в църквата за служба и се молят за упокоението на душите на своите починали близки. Освен това е обичайно да се посещават гробове и се раздава в тяхна памет.

Според традициите днес не се върши  домакинска работа, не  се шие или преде. Не можете да се занимавате с тежък физически труд. На мъжете било забранено да цепят дърва и да строят. На този ден работа приключват земеделците, животновъдите и строителите. Има традиция да се освещават новите домове като собственикът трябва да раздаде за здраве бял овен.

Както на всички религиозни празници, не бива  да се карате, да ругаете или да обиждате някого. 

Днес празнуват Димитър, Димитрина, Драган, Димо, Димка, Митко, Митре и сродни.

Димитровден е ден на строителя, архитекта, проектанта, инженера и на всеки, който работи в сферата на строителството.

Днес празнува Видин.

СИТ

 



Областният управител Николай Николов поздрави кмета на община Оряхово и жителите по повод празника на града
Ученици от СУ "Христо Ботев" Враца посетиха Видин
Опасно време: Враца и Монтана да се готвят за червен код в петък
Ученици от ПГТР Враца пожънаха голям успех на национален конкурс
Ремонтират централния булевард на Монтана с 30 милиона лева
Стартира есенната кампания по залесяване на територията на СЗДП ДП