Интервю Събития

Светла Асенова: Риболовът е страст и вдъхновение, така че наслаждавайте му се

  19.09.2024 10:54             
Светла Асенова: Риболовът  е страст и вдъхновение, така че наслаждавайте му се

Госпожо Асенова, какво е за Вас риболовът? Как стана Ваше хоби?

Риболовът е хоби, което зарежда както за тялото, така и за душата. Още от малка, когато бях на 6-7 години,  брат ми ходеше  за риба и ме водеше със себе си. Така се запалих.  Татко ми  направи  импровизирана  въдица  и  ходех  с  нея  по  водоемите, ловях   уклейчета,  малки червеноперести  рибки и ги носех на мама . Тя   много обичаше риба и се  радваше . Като  израснах вече, на 15-16 години, успях да си купя въдица. Брат ми замина в казармата и ми остави неговото Балканче, та тръгнах по язовирите сама.  Ставах  рано и отивах на риболов, но страстта ми и до днес е Дунава.  Дунав много хора е изхранвал и е голямо богатство за всички хора от нашия регион. Въпреки че аз не разчитам само на това... До 25 години бях  въдичарка, след това тръгнах и за сом. Купих си и собствена лодка.   Зимата - януари, февруари  тръгвахме  за шаран и така до април. После влиза забраната до 30 май, а след това започвам на лекия риболов на мрежа и станок, т.е.  вечерта се слагат - сутринта се вадят мрежите и се чисти  рибата.

Светла, в началото на  разговора ми каза, че си ходела за риба с Балканчето  на брат си. Запали ли се по моторите?

Да. Аз много години  карам  мотор, и станах рокерка. Престраших се, когато трябваше спешно да докарам у дома ветеринар, качих го на Балканчето и го закарах у дома. Тогава бях шести клас. Като станах пълнолетна си купих „Симсон“, след него  „Ява“, после  „Хонда“, стигнах до  „Кавазаки“ и си го карах до миналата година. Сега вече не -  по  здравословни причини, но няма да го продам, той е част от мен. Членувам в клуба на моториста, ходя с джипа с тях по мотосъбори, карам им багажа и съм навсякъде с момчетата. Нашият мото клуб се различава от другите, ние не сме състезатели, всичките сме с чопари -  леки  бавни мотори, не са за състезания. Занимаваме се с благотворителност. Преди две години купихме бельо за Дома за възрастни хора в Хърлец. Миналата година помогнахме на едно семейство, като им платихме инвитро процедура и си имат близнаци.  Помогнахме на една жена на загинал наш моторист. Събираме Дядо Коледовци на мотори и помагаме на хората. Нашите сбирки не са състезателни и пиянски, а доброволчески.      

Би ли се отказала от лодката и риболова, защото като те слушам от хоби, риболовът ти е станал страст?

Не, до когато мога ще бъда лодкарка и рибарка. Минат ли три дни да не съм ходила за риба,  тръгвам. На риболов в Оряхово съм със съпруга ми, а на Дунава ходя с едно наше момче - рибар, той ме научи на тежкия  риболов, където се хващат големите риби и от хоби риболовът  ми стана страст.

Как избираш подходящата примамка за съответните видове риба?

Когато си с въдица, има значение дали отиваш за шаран или за хищна риба. Ако отиваш за хищна едра риба, се прави качамак, кюспе, специални примамки. Заплатата ми отива за примамки, особено за тази, на които се лови нощем сом. При тежкия риболов има огромно значение къде ловиш - в мътни, в чисти води, при топло или студено време. Мрежата се избира специално за съответните условия. Аз съм си направила мрежи за всеки сезон и ловя от уклей до най-голямата риба.

Кои са най-големите риби, които си хващала?

Миналата година  моя колега  Иво Алипиев  улови  два сома - единия 98 кг., а другия 87 - похвално за него. Хващала съм 56-килограмови амури. Последните две години имам два -  единият е 21, а другият  28 килограма. Има шарани по 20-30 кг.

Как се борите с бракониерите?

Най-важното, което искам да кажа е, че съм рибар, а не бракониер и спазвам стриктно правилата за улов в река Дунав. В моята лодка риби под 1 кг не влизат, още при ваденето освобождавам  маломерната риба, защото това е престъпление, тая риба след 2-3 години ще стане голяма и тогава може да й се радваш. Когато ловиш маломерна риба, съсипваш популацията. Много бракониери се навъдиха, а ние професионалните рибари виждаме и не им позволяваме да ловят риба там, където ние ловим. 

Какви риби има в Дунав?

Шарани, толстолоб, сом и амур. В Оряхово ловим и по дребни риби, щука, бяла риба, платика скорумаш.              

Какво е да си жена – рибар?  Обличаш ли неопренов костюм за подводен риболов?

Жена съм, когато съм си в семейството и върша всички женски работи. През останалото време съм наравно с мъжете. Риболовът е мъжка професия, аз я обожавам. Мъжка работа е да подрязваш овошките, но аз го правя, гледам си лозето, гледам и градината. Не се притеснявам от това, напротив, имам самочувствието, че мога да върша мъжка работа. По принцип риболовът не е лека работа, особено пролетта - когато  излизат големите риби и  който мисли, че е леко, се лъже. Тръгвам в студа с неопреновия  костюм под дрехите, та ако се наложи да се влиза под водата, за да се откачи мрежата, да съм готова.

Кои  риби са активни  през цялата година, има ли такива?

Да, шаран има до края на годината, но не са така активни, както през пролетта и лятото. Дребната риба я няма много-много през лятото, тя се крие на дълбоко и тогава, трябва да се пускат мрежи. В топлото време ходя на по - лек риболов в Оряхово,  защото ми натегнаха годините .

Имате ли си любими места за улов на риба?

Ходим на острова, режем храсталаците да си намерим подходящо място за  лодките. Това изисква много труд, избираме места по посока на течението, но и много литература четем. Имаме места от Цибър до Вадин, зависи от сезона, има места, където има риба, но и места, където се крие.  Появиха се  новоизлюпили се  рибарчета и са си  закупили сонари  и виждат къде има риба и я ловят. Ние си практикуваме старите методи  и така си избираме местата.

Коя риба е най-нестандартната, ловиш ли я?

Най-нестандартната  риба е есетровата риба, но тя е забранена със закон и аз нито я търся, нито я ловя. Появи се в реката много странна риба,  разновидност на сом. И една, която беше изчезнала -  вретенар. Тя е хищник, спада към щуките и е много вкусна. Ако тръгне тази риба е страхотно, има и хайвер.

Какво ловите през есента?

Търсим уклей за сушене за зимния период и за заведенията. Тая риба преди време беше една от най-евтините, но сега не е така. Най-трудоемко е да се лови уклей, защото е дребен.

Какво кажеш на младите рибари

Никога да не прибират маломерна  риба  в мрежите си и стриктно да спазват нормативните разпоредби.  Както големите, така и малките реки може да създадат неприятни изненади. Заради каприза на времето водите често се променят, размътват се и се вдигат на талази, а това има негативни  последици. Трябва да изпитваме удоволствие от  това, което правим  с ръце, душа и сърце. Апелът ми е - да пазим реките чисти, защото рибите не замърсяват реките, а ние хората.

Румяна Георгиева