Заплатите в обществения сектор – държавни структури, общини, училища, изпреварват тези в частния сектор, показват данните на Националната статистика.
Средната заплата в частния сектор е по-висока от тази в държавния единствено в София. Във всички останали области частните компании не могат да догонят държавните служители, чиито заплати бележат и внушителен ръст.
Във Видин средната заплата в частния сектор е 1352 лв. за второто тримесечие, а в обществения - 1894 лв. Това означава, че работата в общинските и държавните структури носи с 40% по-високо заплащане, отколкото е средното в частните компании на областта.
Данните на статистиката показват, че средната брутна работна заплата – общо и за двата сектора във Видин, е нараснала с 91 лева, сравнено с първото тримесечие на годината и вече е 1600 лева, а в края на март е била 1509 лв.
В Монтана частните предприемачи плащат средна заплата в размер на 1597 лева, а в общинствения сектор тя е 1864 лева. Средната брутна работна заплата, общо за двата сектора, в Монтана в края на юни е 1698 лева, а в края на март ебила 1619 лева, т.е. повишила се е със 79 лева.
В област Враца средната заплата през второто тримесечие се е повишила със 176 лева и вече е 2123 лева. Преди Враца са само София и Варна. В столицата средната заплата в средата на годината е 3129 лева, т.е. с 1006 лева по-висока от най-високата средна заплата в Северозапада – тази в област Враца.
Данните на статистиката показват, че държавата е основен работодател в малките населени места. Колкото по-бедна е областта, толкова по-далеч са възнагражденията в частните фирми от тези в обществения сектор. В обществения сектор възнагражденията растат и по-бързо. Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата през второто тримесечие на тази година в обществения сектор нараства с 22,5%, а в частния сектор - с 15,6%. В администрацията на министерствата заплатите бележат ръст за година с близо 30 на сто - това е на практика двойно повече от ръста на заплатите в частните фирми. Голямо е увеличението и в сектор "Образование" - 25,4%.
СИТ