Кои са болестите, свързани с комарите, и как и защо е важно да се предпазваме от ухапване
Днес /20 август/ е световен ден на комара. На този ден светът почита британския лекар сър Роналд Рос за работата му върху механизма за предаване на маларията, което полага основите за борба с болестта, съобщава БНР.
Маларията не само разболява хората, но заразените привличат повече комари и в крайна сметка се заразяват повече хора, тъй като комарите пренасят болестта, пише NOVA.
У нас маларията е ликвидирана през 1965 година. Това е голям успех и оттогава в България няма местни случаи на малария, каза за Радио Кърджали д-р Марин Мухтаров. Той припомня за болестите, свързани с комарите, и също така как и защо е важно да се предпазваме от ухапване.
"Важно е да кажем, че другото заболяване, което се предава чрез ухапване от комари, е западнонилската треска. В повечето случаи протича грипоподобно, но може да протече и тежко. В съседните държави Гърция, Румъния и Сърбия има много повече съобщени случаи на западнонилска треска.
Дирофилариозата също се предава чрез ухапване от комари, най-често боледуват кучета, но е голяма рядкост да бъде заразен човек. Може да бъде заразен човек, но човекът е необичаен гостоприемник. Има единични описани подобни случаи в нашата страна", коментира д-р Мухтаров.
Наскоро Шведска лаборатория към Стокхолмския университет е разработила токсичен разтвор на растителна основа, с който комарите се хранят и умират, като част от грандиозен план за борба с болести като малария или треска денга чрез специално насочване към кръвосмучещите насекоми.
Тъй като полевите изпитания бяха многократно отлагани поради пандемията от COVID-19, изследователите в Швеция все още вярват, че са открили тайната на нов екологичен начин за унищожаване на комарите от вида Anopheles, които пренасят малария.
Те са обнадеждени и са основали компания, която може да превърне откритието им в търговска алтернатива на пестицидите, които понастоящем се използват за унищожаване на комари и вредят на хората и околната среда.
Комарите са измамени, защото течността е подправена със същата молекула, която прави заразените с малария хора толкова "апетитни" за тях. "Ако добавим тази молекула към друг разтвор, той става много вкусен за комарите“, казва д-р Емами, молекулярен биолог в Стокхолмския университет.
"Като вкус на прясна багета или пица за гладно човешко същество... току-що извадена от фурната“, казва тя пред АФП.
През декември Световната здравна организация (СЗО) съобщи за 241 млн. случая на малария през 2020 г., в сравнение с 219 млн. през 2019 г., с приблизително 627 000 смъртни случая - 96% от които са в Африка. На децата под петгодишна възраст се падат около 80% от тези смъртни случаи.