102 участници в 67-мата международната регата ТИД влязоха в българския участък на Дунав в неделя и акостираха на брега при Ново село. Вчера лодките спряха на видинския бряг. Лагерът е до крепостта "Баба Вида". Очаква се към гребците да се присъединят поне още 30 души. Българските участници са 28, останалите са чужденци. Във Видин се правят рокадите. Пристигат автобуси и прибират преуморените и тези, чиято отпуска е свършила. На тяхно място влизат нови, които ще гребат до края. Гребците ще посетят пещерата Магура и Белоградчишката крепост.
На 14 август акостират в Лом, на следващия ден в Козлодуй, после следват Остров, Байкал, Никопол на 18 август, Свищов, местността Стълпище, Ряхово, Тутракан, Ветрен и на 25 август – Силистра. После регатата влиза в румънска територия.
Международната туристическа регата по река Дунав (на немски: Tour International Danubien), известна и съкращението ТИД (TID) от името на немски, е гребен поход (наричан също регата) по река Дунав, най-дългият в света от този род.
Провежда се ежегодно от 1956 г. насам. Организира се от членска организация, която извършва дейността си под егидата на организации по кану-каяк или туризъм от участващите страни. Походът е пътешествие с лодка по река Дунав, което продължава два месеца и половина.
От 1969 година насам регатата тръгва в края на юни от Инголщат, Германия. Преминава през останалите страни-организаторки – Австрия, Словакия, Унгария, Хърватия, Сърбия, България и Румъния, и след 2516 km приключва в средата на септември в Сфънту Георге (Румъния), на Черно море.
Броят на участниците варира от година на година, както и в отделните етапи, но винаги е трицифрено число.
Целта на събитието още от първия поход е взаимното разбирателство, приемане на живота и културата в другите страни, независимо от съществуващите политически, философски, религиозни или етнически различия. Това трябва по-специално да насърчи сприятеляването и да засили солидарността сред любителите на водните спортове и хората от различните дунавски страни.
Най-висшият орган, конференцията на ТИД, определя графика, условия за участие, необходимите мероприятия, като на нея се обсъждат и предложения за промени в основните правила на провеждането. Освен това, на конференцията се решава и представянето на участници за наградите на ТИД.
Официалният език на ТИД е немски (писма, кореспонденция, протоколи и др.) Определени са различни за различните страни парични вноски като символичен принос за подкрепа на организациите, които зависят от собствената инициатива на всяка страна-членка и от доброволните сътрудници.
Участниците могат, след предварително уведомяване, да се включат в регатата от и да го завършват на всеки от планираните къмпинги. Всеки може свободно да планира графика си в ежедневните етапи. Ежедневните маршрути (преходи) са между 20 и 60 km, независимо от климатичните условия (горещина, дъжд, буря). В случай на здравословни проблеми се препоръчва отказ от участие. Добре съставено, цялостно и висококачествено оборудване е основно изискване за участие в регатата.
СИТ