Националните паркове са държавни територии, върху които флората и фауната са защитени от закона. В обособените райони няма селища, а само естествени екосистеми. В България има три национални парка - “Пирин”, “Рила” и “Централен Балкан”.
Първи подобен статут получава НП “Пирин” още през далечната 1962 година. Целта е да се съхрани биоразнообразието в района на едноименната планина, която притежава едни от най-красивите природни забележителности на територията на нашата страна. Любопитен факт е, че в самото начало паркът носи името на най-високия връх в Пирин - Вихрен, а през 1974 година вече получава днешното си наименование и постепенно започва да увеличава своята площ.
Днес национален парк Пирин е разположен върху голяма част от планината и заема над 40 хил. хектара. Той граничи със седем общини - Банско, Разлог, Гоце Делчев, Симитли, Сандански, Кресна и Струмяни. В рамките му са разположени два природни резервата - Юлен и Баюви дупки-Джинджирица.
От 1983 година насам, заради голямото биоразнообразие и уникалните природни дадености, парка “Пирин” става част от световното културно и природно наследство под егидата на ЮНЕСКО. В района са открити над 200 вида лековити растения и билки, както и повече от 200 вида гръбначни животни и поне 150 вида птици.
В рамките на парка е най-високият връх в Пирин – Вихрен. Той е вторият по височина в България след връх Мусала и се извисява на 2914 метра. Разнообразието на релефа в региона също е интересно. Най-ниската точка е на мястото, откъдето започва парка над град Банско, което е на 950 метра височина.
Самият парк “Пирин” е разпределен на 6 участъка. Всеки от тях има своите характеристики:
Първият район носи името “Вихрен” и най-отличителното за него е, че неговата туристическа мрежа е най-силно развита. Основната причина е, че той е разположен в непосредствена близост до курорта Банско. Тук попада не само едноименният връх, но и Байкушевата мура, много реки и езера. Мястото се радва на голям туристически поток от хора през всички сезони на годината.
“Безбог” е друг основен район на парка. В неговите граници попада част от био резервата „Юлен”, връх Полежан, Поповото, Полежанските, Кременските, Рибните, Самодивските и Каменишките езера. Този район включва части от община Добринище. До хижа “Безбог” стига седалковият лифт от Добринище.
Следващото обособено място носи името “Три реки”. Причината е, че тук се събират три реки, а около тях се издигат вековни дървета, като бяла мура, клен, бял бор, смърч, ела и други. Мястото е богато не само на растения, но и на голямо разнообразие от животински видове.
“Синаница” е една от шесте зони. Тук влизат части от три общини, а в тяхната територия са едни от най-красивите езера в Пирин. Неповторимите природни дадености и красивите гледки примамват много посетители. А през тази територия има няколко туристически маршрута.
Сред най-популярните места в парковия участък „Каменица” са Тевно езеро и хижа „Беговица”. В рамките му е Община сандански - един от най-популярните балнеоложки центрове в България.
“Баюви дупки” пък е разположена в северозападните части на националния парк “Пирин”. Тук също е богато на растителни и животински видове като не малка част от тях попадат в списъка на защитените.
Най-популярната дестинация в рамките на парка обаче е курорта Банско. Възрожденският град целогодишно се радва на туристи от цял свят. Неземната красота на българската планина Пирин , ски пистите през зимата, многообразието от забележителности, които могат да се видят през лятото и отличните бази за почивка са магнит за посетителите. Перла в сърцето на курорта е петзвездният апартхотел Лъки Банско.
Комплексът предлага отлични условия за отдих, активна почивка, спа процедури. Хотелът е предпочитано място за семейни ваканции, детски лагери, тиймбилдинг и симпозиуми. Разположен е на по-малко от 10 минути от Информационния център на Национален парк “Пирин”.
Снимки: Лъки Банско