„Професионална гимназия по каменообработване – Кунино“ – единствената в България и Балканския полуостров, и втората по рода си в Европа.
Нямах представа за съществуването на това училище, пише за Искра.бг Гергана Ватова. И това определено не беше факт, с който да се гордея. Предполагам и много други хора като мен до този момент също не са предполагали, че на територията на страната ни се намира подобно важно място, което представлява истинско богатство и повод да сме щастливи, че го притежаваме.
А учебното заведение през 2021-ва отбелязва 100-годишния си юбилей!
Един век, който е поставил твърди основи, а днес дава съвременни възможности за развитие.
Щастливи сме, че наш гост в рубриката „По следите на българските занаяти“ е Тодор Кондев – човек, който познава миналия и настоящия живот на мястото и се съгласи да разкаже повече за него пред екипа на Искра.бг. Пожелаваме Ви приятно четене.
И нека помним – за да познаваме, съхраним, оценим и развием богатството, което имаме, то на първо място трябва да го познаваме…
Разкажете ни – каква е историята на “Професионална гимназия по каменообработване – Кунино”?
Днешната „Професионална гимназия по каменообработване – Кунино“, е създадена като училище с държавен указ през 1920-та година с идеята за „осъвременяване на каменоделието”, според нуждата от висококвалифицирани специалисти в тази област.
То е единственото подобно учебно заведение в България и на Балканския полуостров. И второто в Европа. Училището е създадено при голямото съдействие на чешкото каменоделно училище в Хоржице, откъдето в Кунино идва учителят-специалист и пръв директор Рудолф Браун. Вдъхновител и създател на училището е роденият в Кунино велик българин Константин Томов.
Поради наличието на превъзходна суровина – варовик, развит каменоделски поминък у местното население и стратегическа железопътна артерия, за място е избрано село Кунино – разположено сред красива природа, с рядко съчетание на скалисти масиви, каньони, плата, гори, река и плодородна равнина.
Какво е усещането да даваш своя принос за развитието на една защитена специалност в България?
Изключително отговорно начинание. Особено трудно е да привлечеш вниманието на едно дете, а още по-трудно е да го запазиш и да съумееш да запалиш в него искра. Затова усилията ни са непрестанни в развитието на нашите лични способности. Защото всичко в индустрията се развива и ние трябва да сме актуални в обучението си.
Някога първите занятия са започнали с 10 ученика. Колко деца се обучават днес при Вас?
В момента при нас се обучават 46 ученика – в дневна форма на обучение.
През какви учебни предмети и практики преминават младежите, за да станат бъдещите майстори на България и какви личностни качества трябва да притежава всеки един от тях?
Предметите, които изучават, са широкообхватни и включват: история на изкуството, основи на каменоделието, шрифт, скулптура и др. Практическите часове започват още първата година и до края на обучението си, учениците са преминали през много различни разработки, допир до различни материали и техники на обработка. Най-важното качество е търпението, то е благодетел, който им показва, че всичко може да се постигне с постоянство.
През времето сте реализирали множество проекти – с кои от тях се гордеете най-силно?
Най-бележитите постижения в историята на училището, с които се гордеем, са:
монументално-скулптурните обекти в Шумен, Панагюрище, Стара Загора, Шипка, Червен Бряг, художествено-архитектурната украса на София – ЦУМ, Президентството, Министерския съвет, Шератон. Катедралните храмове, паметниците и каменните паркови украси в България и в отделни страни в чужбина представят част от славната история на училището.
Разкажете ни за най-видните творци, които са излезли от вратите на това учебно заведение?
През годините в училището са учили много талантливи и отдадени хора, които са съумели да вземат най-доброто от това място. В Кунино са учили скулптурите Недко Кръстев, Цвятко Сиромашки, Данко Байрамов, проф. Димитър Сотиров. Както и едни от най-добрите каменоделци Иван Ненков-Брадата и Радой Радойчовски.
В момента при нас работят представители на младото поколение каменоделци, които са лауреати в раздел скулптура. На тях тепърва им предстоят големи изяви.
Тази година чествате своя 100-годишен юбилей. Как ще отбележите празника?
Да… 100 години! Това е голямо събитие за нас. Планирахме да се отпразнува с много гости, бивши възпитаници и преподаватели, но в момента обстановката не позволява големи празненства. Затова решихме, че вместо да отлагаме почитането на нашия празник, ще правим юбилейни изложби. Вече имаме няколко реализирани.
Започнахме в гр. Червен бряг, гр. Мездра, гр. Оряхово. Възнамеряваме да направим и няколко тематични изложби, в които да поканим бивши възпитаници и преподаватели. Така в тази сложна за всички ситуация, ще можем да се съберем и „отпразнуваме“ нашите първи 100 години.
Как мечтаете да се развие това училище след още 100 години и как виждате бъдещето му?
Виждаме бъдещето си светло и искрено желаем учениците ни да бъдат възпитани с естетически вкус, богата пластична култура и морални ценности. Надяваме се, че все повече родители и деца ще осъзнаят каква „перла“ има в сърцето на северозапада. Пожелаваме си „Каменоделното училище“ да остане вярно на традицията и да проправя път към бъдещето.
От екипа на Искра.бг пожелаваме на всички, които изграждат това място да бъдат здрави, да продължават да дават знания и възможност за развитие на своите възпитаници и да се гордеят с работата си, защото тя е безценна. На техните възпитаници – любов към занаята и безброй успехи, които да им носят лична удовлетвореност.
Бяхме щастливи да научим, че първата година от идващите сто, ще започне с голям ремонт на сградния фонд. И нямаме търпение да ни покажат как са променили своето пространство. Затова ще Ви срещнем отново с тях през 2022-ра.
Ако познавате дете, което би желало да стане техен възпитаник и се питате как може да се случи това, то посетете сайта им и разберете повече за възможностите, които предлагат.