Имаме една потребителска кошница, която е стойност точно толкова, колкото е била и през миналата година - 79 лв. ако от тези 27 продукта закупим по един. С около 3 лв. поскъпват основните хранителни продукти предимно заради олиото и ориза. По-ниска е потребителската кошница при плодовете и зеленчуците. Това заяви Владимир Иванов от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата в ефира на Нова тв.
По думите му лошото време и климатичните изменения имат значително по-голямо влияние върху цените, отколкото коронавируса. Пример за това е именно олиото, чиято цена в моемнта скача с 27 % спрямо миналогодишната. Скокът в цената се регистрира през месец септември, когато става ясно, че реколтата е лоша. От четири месеца обаче има "равновесие на цената" - между 2,50 и 2,60 лв./литър.По същия начин стои въпросът и с лимоните, които се оскъпиха през миналата година.
"Отдаваха покачването на цената им на голямото търсене, но истината е, че нямаше лимони", констатира тойм като допълни, че въпреки пандемията в момента лимонът поддържа по-ниски цени от тези преди 8 години.
Не липсват обаче и продукти, които поевтиняват - наблюдава се свръхпредлагане на лук, картофи и моркови заради добрата година.
По отношение на хляба Иванов подчерта, че реколтата от 4.9 млн. тона е повече от достатъчна, а България продължава да е нетен износител. Сушата обаче сериозно е ударила производството на слънчоглед. Според експерта потенциалното поскъпване на хляба би било не вследствие на самата суровина, а на намалените доходи на заетите в бранша.
Източник: Монитор