Звучи невероятно, но е факт. През 2019 г. България е била първа в света по производство на черен хайвер от моруна, а в момента най-голямата ферма е в Монтана.
Според Йордан Господинов, генерален секретар на КС за Черно море към ЕК и изпълнителен директор на Асоциацията на производителите и преработвателите на рибни продукти - БГ Фиш данните все още не са официални.
Той се позова на анализите на български учени, които участват и пряко наблюдават производството на есетрови риби, по-специално моруна у нас. Вероятно малцина в страната знаят, освен клиентите на скъпи щандове на една от търговските вериги, че в България има производство на есетрови риби, които могат да се закупят пресни, стига човек да може да си го позволи. За първи път демонстрация на красивата и забранените за улов в река Дунав в диво състояние моруни и есетри бяха представени на рибен фест преди Никулден в столицата.
Страната ни вече произвежда тонове различни есетрови риби, като първото предприятие е на около двадесет години. Есетрата се отглежда основно за производство на черен хайвер. Дивите са забранени за улов, тъй като са изчезващ вид. Една от целите на ЕС, в частност България, е чрез отглеждането им да се намали натиска върху улова на риба в Световния океан и затова се отделят европейски средства за производство на аквакултури, припомни Йордан Господинов.
България тепърва ще развива производството на черен хайвер. Въпреки че вече има около 30-40 предприятия, които отглеждат есетри и преработват хайвера, процесът е бавен. Така е, защото една моруна трябва да расте поне десет години, за да може да се вземе от нея хайвер.
Фермите за есетри са около 40 заедно с преработвателните предприятия в ресора, в различни части на страната.
Рибите не се убиват, а се доят обясни Господинов. Хайверът се преработва, опакова и заминава за Америка и Азия, където пазарът е ненаситен.