Здраве Лайфстайл

Опасни ли са червените бенки и в кои случаи е необходимо да посетите лекар

  28.06.2020 15:54             
Опасни ли са червените бенки и в кои случаи е необходимо да посетите лекар

По тялото на всеки човек има бенки - големи и малки, тъмни и светли. Някои от тях се появяват с раждането, други с течение на времето. Понякога те може да не са кафяви, а да имат червеникав цвят. И това обстоятелство е причина за безпокойство.

Специалистите твърдят, че в по-голямата си част червените бенки са хемангиоми, тоест доброкачествени съдови образувания. Сами по себе си те не са опасни, а ако се появят на лицето ви, те могат да бъдат премахнати.

Но какви са причините за хемангиомите, техните видове и случаи, когато трябва да се отстранят?

Какви са причините за хемангиомите?

Често появата на всички бенки по кожата, включително червените, се причинява от съдови нарушения. Еднозначните причини, поради които те се формират, все още не са установени, но има рискови фактори, които могат да провокират появата на хемангиоми. Те включват:

периодът на раждане на дете и кърмене;

менопаузата;

хормонални нарушения (при жени);

заболявания на някои вътрешни органи (гинекологична, храносмилателна система);

дисфункция на панкреаса;

нарушен метаболизъм на мазнините;

леки наранявания на кожата;

продължително излагане на пряка слънчева светлина;

генетична предразположеност, тоест наследяване от майка на дете;

лоши навици (алкохолизъм, тютюнопушене);

злоупотреба с тлъста храна;

недостиг на витамини и минерали поради недохранване;

пиелонефрит и други патологии на бъбреците;

храносмилателни нарушения;

промени, свързани с възрастта;

сърдечно-съдови заболявания.

Какви са видовете хемангиоми?

По времето, когато се появяват върху човешкото тяло, червените бенки се разделят на вродени и придобити. На външен вид хемангиомите са: епифизни, плоски, нодуларни, разклонени (паякообразни), кавернозни , капилярни, пунктатни, рациеви и смесени.

Всички разновидности на хемангиомите са обединени от един общ симптом - когато се прилага натиск върху формацията, тя първоначално става бледа, а след това придобива предишния цвят. В този случай възниква доста неприятно усещане.

Колко опасни са червените бенки?

Както бе споменато по-горе, хемангиомите като цяло не представляват риск за здравето на човека. Превръщането в ракови тумори става под влияние на определени фактори:

нараняване на хемангиом;

вредното въздействие на пряката слънчева светлина;

анамнеза за злокачествени тумори.

Поради факта, че червените бенки често са разположени в областта на лицето, главата и шията, травмата може да възникне поради дрехи и бижута. Това увреждане може да причини кървене и последващо заразяване с различни инфекции. След което съществува опасност от разпространението на хемангиома и неговото израждане в злокачествено.

Очевидни признаци на дегенерация на червената бенка са всякакви външни промени като сърбеж, лющене, увеличаване на размера, промяна в цвета. В този случай е задължително да се потърси съветите на специалисти. Ако хемангиомът отзвучи, тогава патологичният процес е спрял и проблемът изчезва от само себе си.

Кога трябва да се отстранят хемангиомите?

На първо място, трябва да се има предвид, че на повърхността се вижда само мъничка част от хемангиома, значителна част е разположена в дебелината на дермата. Всички външни промени изискват прегледи, според резултатите от които лекарят ще вземе решение за необходимостта от операция.

Самостоятелното отстраняване на всякакви бенки е строго забранено. Това действие може да доведе до нежелани усложнения:

силно външно кървене, което е много трудно или дори невъзможно да се спре у дома;

вътрешно кървене;

продължително заздравяване и силна болка;

инфекция на повърхността на раната;

развитието на възпалителния процес;

рецидив на хемангиоми;

образуване на белег.

Обобщавайки горното, заслужава да се отбележи, че хемангиомът не представлява заплаха за хората. Въпреки това, всякакви промени във формата, цвета и размера на бенката трябва да предизвикат безпокойство и да послужат като причина за връзка със специалист. Грижете се за себе си и бъдете здрави.

Източник: zdrave.to